Arbejder ...

loading
image

Divisionsturneringen 2023/2024 Vis turnering

TL IA Hans Milter Pedersen - 51 72 36 10
email: divisionsskak@skak.dk

alternativ email: hmilterp@gmail.com 

image

Sydjysk Holdturnering 2023-2024 Vis turnering

Holdturneringen for Sydjysk Hovedkreds

image

3.HK.Holdturnering 2023 - 2024 Vis turnering

Den Fynske Holdturnering 2023 - 2024

Spilleuger: 43 + 46 + 49 + 3 + 6 + 9 + 12

Betænkningstid: se under hver gruppe.

Fællesafslutning: se under hver gruppe.

image

7 HK holdturnering 2023/2024 Vis turnering

7 HK holdturnering

image

6.HK Holdturnering 2023-2024 Vis turnering

Spilleuger: 44,47,50,3,6,9 og 11. Tilmeldingsfrist: 2. Oktober.

image

9. HK Holdturnering 2023/24 Vis turnering

9. HKs holdturnering 2023/24

image

2. HK Holdturnering 2023 - 2024 Vis turnering

Bemærk: Ny mail til holdturneringsleder: hekija57@gmail.com 
Husk at få nye spillere på styrkelisten. Kan kun ske ved henvendelse til HTL.

Der kan nu lægges styrkelister ind, men husk at divisionsholdene først skal lave styrkeliste for divisionen.
Husk: Holdleder og øvrige kontaktoplysninger.
Når man skal lægge holdleder ind gøres følgende: Gå ind på styrkeliste og klik på klubben og derefter kluboplysninger.

Husk: Der som forsøg spilles med 2 A-rækker af minimum 6 hold og at der spilles med 6 mands hold.
Termin for sæsonen 23-24
Mesterrækken - Øvrige rækker

29/10-23           Uge 44
12/11-23           Uge 46
26/11-23           Uge 48
10/12-23           Uge 50
14/01-24           Uge 03
28/01-24           Uge 05
10/03-24           Uge 11 

Betyrelsens forslag om 6 mandshold i A-rækken blev vedtaget.

Desuden vedtog delegeretmødet et forsøg med 2 A-rækker.

Forsamlingen enedes om følgende formulering:

Som forsøgsordning afvikles A-rækken i to grupper af mindst 6 hold i sæsonen 2023-2024. De to vinderhold af A-rækkerne rykker op i Mesterrækken. Ordningen tages op til vurdering på delegeretmøde i 2024.

image

8 HK Holdturnering 2023-2024 Vis turnering

8 HK Holdturnering 2023-2024

Mesterrække: m. 8 spillere pr. hold, A- og B-række m. 6 spillere pr. hold, C-række med 4 spillere pr. hold. NB: i A-, B- og -C-rækkerne intet tidstillæg på 30 min. efter træk 40.

Reglement og resultatkort kan findes på 8. HK's hjemmeside:

image

KSU holdturneringen 2023-24 Vis turnering

Spilledage: 44-46-48-50-3-5-11

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
04-03-2024 B-række MIDT Vamdrup 1 - Esbjerg 3 2 - 2
04-03-2024 B-række MIDT Vojens 2 - Fredericia 5 1½ - 2½
04-03-2024 C-rækken Herning 4 - THY 2 4 - 0
03-03-2024 Mesterrækken Stouby 1 - Evans 2 2½ - 5½
03-03-2024 Mesterrækken Esbjerg 2 - Tønder 1 6½ - 1½
03-03-2024 Mesterrækken Kolding 1 - Nr. Snede 1 5 - 3
03-03-2024 Mesterrækken Varde 1 - Gråsten 1 4 - 4
03-03-2024 Skakligaen Nordkalotten - Frem 1 5 - 3
03-03-2024 Skakligaen Brønshøj 1 - Køge Skakklub 6 - 2
03-03-2024 Skakligaen SK 1968 1 - Skanderborg 1 2 - 6
03-03-2024 Skakligaen BMS 1 - Hillerød 1 - 7
03-03-2024 Skakligaen Aarhus/Skolerne 1 - Fredericia 1 5½ - 2½
02-03-2024 B-klassen Fischer Skak Alliance 1 - Aars 3 (3½ - ½)
01-03-2024 Serie 1 Læseforeningen 4 - Middelfart 1 5 - 3
01-03-2024 Serie 3 Læseforeningen 8 - Faaborg 3 3 - 1
29-02-2024 Serie 1 Læseforeningen 5 - Nyborg 2 5 - 3
29-02-2024 Gruppe 5 (4) Nordre 3 - Randers 3 2 - 2
29-02-2024 B-klassen Nørresundby 3 - Aalborg 9 1 - 3
29-02-2024 Mesterrækken Nørresundby 2 - Aalborg 5 2½ - 3½
29-02-2024 Gruppe 4 (8) Silkeborg 4 - VRS 2 4 - 4
28-02-2024 Mesterrækken Sæby 1 - Aalborg 3 3 - 3
28-02-2024 B- række 1 Dianalund 3 - Præstø 3 2½ - 1½
27-02-2024 B-klassen Aalborg 10 - Sæby 2 4 - 0
27-02-2024 Gruppe 5 (4) Århus/Skolerne 4 - Syddjurs 3 2 - 2
27-02-2024 Gruppe 2 (8) Silkeborg 3 - Århus/Skolerne 3 5½ - 2½
27-02-2024 Gruppe 2 (8) Skanderborg 3 - Syddjurs 2 5 - 3
27-02-2024 A-klassen Aalborg 6 - Frederikshavn 1 3 - 1
27-02-2024 A-klassen Aalborg 7 - Brønderslev 1 2½ - 1½
27-02-2024 A-klassen Aalborg 8 - Skørping 2 ½ - 3½
27-02-2024 Serie 1 Ejby 1 - Assens 1 3 - 5
27-02-2024 Fynsserie Sydøstfyn 2 - Læseforeningen 3 3 - 5
27-02-2024 Mesterrækken THY 1 - Ringkøbing 6 - 2
26-02-2024 Gruppe 5 (4) Hørning - Hadsten 1 3½ - ½
26-02-2024 Gruppe 3 (8) SK1968 5 - Skanderborg 4 (5½ - 2½)
26-02-2024 Gruppe 3 (8) SK1968 4 - Randers 2 (3 - 5)
26-02-2024 Serie 3 Odense 2 - Tårnet 2 1½ - 2½
26-02-2024 Serie 3 Frem 5 - Læseforeningen 6 ½ - 3½
26-02-2024 Serie 3 Aarslev Skakklub 2 - Læseforeningen 7 1½ - 2½
26-02-2024 Fynsserie Tårnet 1 - Odense 1 4½ - 3½
26-02-2024 Fynsserie Frem 3 - Faaborg 1 3½ - 4½
26-02-2024 Fynsserie Aarslev Skakklub 1 - Nørre Åby Juniorskakklub 1 2½ - 5½
26-02-2024 Serie 2 Assens 2 - Faaborg 2 4 - 2
26-02-2024 Serie 2 Ullerslev 1 - Midtfyn 1 2½ - 3½
26-02-2024 A-klassen Skørping 3 - Brønderslev 2 2½ - 1½
26-02-2024 Mesterrækken Jetsmark 2 - Aalborg 4 3 - 3
26-02-2024 Gruppe 4 (8) SK1968 6 - Viby 2 4 - 4
20-02-2024 B-rækken Lemvig 1 - Holstebro 3 3 - 1
15-02-2024 C-rækken Viborg 4 - THY 2 2 - 2
09-02-2024 Serie 3 Læseforeningen 8 - Odense 2 3 - 1
09-02-2024 Serie 3 Læseforeningen 7 - Læseforeningen 6 2½ - 1½