Arbejder ...

loading
februar 29 2016
Af: Ivan Madsen

På 7. bræt stillede Sk 1968 med Andreas Lund, som ikke var tilmeldt divisionsturneringen. Spilleren er dermed ulovligt og partiet dømmes tabt for SK 1968 1. Desuden idømmes SK 1968 1 et strafpoint for overtrædelse af reglementet.

 

Denne kendelse er truffet jfr. reglementets §11 samt §13b og §13e. Det opnåede resultat gemmes og rates både dansk og til ELO.

Kendelsen kan appelleres til Turneringskomiteen. Dette sker bedst via divisionsturneringslederen, som samler sagens bilag og videresender alt til turneringskomiteen.

Rækker

Navn
Xtracon Skakligaen Tabel
1. division gruppe 1 Tabel
1. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 1 Tabel
2. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 3 Tabel
2. division gruppe 4 Tabel
Omkamp 2. division Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
16-01-2019 A - Rækken Vordingborg 1 - Faxe 2 3 - 5
16-01-2019 3. række Lyngby-Virum 2 - Frederiksberg 4 5 - 3
16-01-2019 A-rækken Solrød 1 - Nordkalotten 2 2½ - 5½
16-01-2019 1. række Frederiksberg 3 - BMS 3 2½ - 5½
16-01-2019 A-række 2 Grindsted - Springeren 3 0 - 4
15-01-2019 3. række K41 2 - Amager 2 6½ - 1½
15-01-2019 B- Række 2 Holbæk 4 - Dianalund 3 3½ - ½
15-01-2019 B- Række 2 Køge 4 - Nykøbing Sj. 2 3 - 1
15-01-2019 A - Rækken Skovbo 1 - Nykøbing Sj. 1 4½ - 3½
15-01-2019 D-række 2 Skanderborg 4 - VRS 3 1½ - 2½
15-01-2019 B-rækken Vorgod 2 - Lemvig 2 2 - 2
15-01-2019 B-rækken Holstebro 3 - Kjellerup 2 1 - 3
15-01-2019 A-rækken Skive 4 - THY 2 3½ - 4½
15-01-2019 A-rækken Holstebro 2 - Viborg 3 6½ - 1½
15-01-2019 4. række Hvidovre 2 - Amager 3 5 - 3
15-01-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Blindes Skakklub 1 - Nørrebro 4 0 - 4
15-01-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Damhus 3 - BMS 4 2 - 2
15-01-2019 Mesterrækken Hvidovre 1 - Frederiksberg 2 6 - 2
15-01-2019 4. række Caïssa Gladsaxe 2 - Valby 3 7½ - ½
15-01-2019 4. række K41 3 - Brøndby 2 4 - 4
15-01-2019 2. række Amager 1 - ØBRO 4 3½ - 4½
15-01-2019 1. række Damhus 1 - Lyngby-Virum 1 7 - 1
15-01-2019 1. række Jernbanen - Damhus 2 4½ - 3½
15-01-2019 B-rækken Helsingør 3 - Furesø 2 4½ - 3½
15-01-2019 A-rækken Roskilde 2 - Allerød 3 1½ - 6½
15-01-2019 M-rækken Randers 2 - Nordre 3 1½ - 6½
15-01-2019 M-rækken Randers 1 - Åbyhøj 1 5 - 3
15-01-2019 A-rækken Aros 1 - Silkeborg 3 4 - 4
15-01-2019 Fynsserien Sydøstfyn 2 - Ejby 1 6 - 2
15-01-2019 C-rækken Egedal-Jyllinge 1 - Solrød 2 2 - 2
15-01-2019 C-Række 2 Skovbo 2 - Korsør 2 3 - 1
15-01-2019 C-rækken Gribskov 2 - Sjælsø 3 1½ - 2½
15-01-2019 A-række 1 Varde 3 - Varde 2 2 - 2
15-01-2019 A-række 2 Løgumkloster - Fredericia 5 3½ - ½
15-01-2019 B-række 1 Esbjerg 3 - Evans 4 3½ - ½
15-01-2019 B-række 2 Alssund 2 - Springeren 5 2½ - 1½
14-01-2019 A-rækken Espergærde 1 - Gribskov 1 5½ - 2½
14-01-2019 Serie 1 8-mandshold Midtfyns 1 - Læseforeningen 3 2 - 6
14-01-2019 Mesterrække 2 Kolding 1 - Fredericia 3 5 - 3
14-01-2019 B- Række 2 Greve 1 - Dragsholm 1 3 - 1
14-01-2019 B- Række 2 Sorø 1 - Dianalund 2 2½ - 1½
14-01-2019 B - række 1 Faxe 3 - Maribo 2 2 - 2
14-01-2019 B - række 1 Nykøbing F 1 - Næstved 2 3 - 1
14-01-2019 Serie 1 8-mandshold Årslev 1 - Ullerslev 1 6 - 2
14-01-2019 2. række Musik - Ishøj 1 3½ - 4½
14-01-2019 Mesterrækken ØBRO 3 - Caïssa Gladsaxe 1 3 - 5
14-01-2019 Mesterrækken Herlev 1 - Valby 1 4 - 4
14-01-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Ishøj 2 - Frederiksberg 5 2 - 2
14-01-2019 4. række ØBRO 6 - Hvidovre 3 4½ - 3½
14-01-2019 1. række Brøndby 1 - Nørrebro 2 4 - 4