Arbejder ...

loading
februar 29 2016
Af: Ivan Madsen

På 7. bræt stillede Sk 1968 med Andreas Lund, som ikke var tilmeldt divisionsturneringen. Spilleren er dermed ulovligt og partiet dømmes tabt for SK 1968 1. Desuden idømmes SK 1968 1 et strafpoint for overtrædelse af reglementet.

 

Denne kendelse er truffet jfr. reglementets §11 samt §13b og §13e. Det opnåede resultat gemmes og rates både dansk og til ELO.

Kendelsen kan appelleres til Turneringskomiteen. Dette sker bedst via divisionsturneringslederen, som samler sagens bilag og videresender alt til turneringskomiteen.

Rækker

Navn
Xtracon Skakligaen Tabel
1. division gruppe 1 Tabel
1. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 1 Tabel
2. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 3 Tabel
2. division gruppe 4 Tabel
Omkamp 2. division Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
18-01-2018 Serie 1 Kreds 1 Læseforeningen 3 - Midtfyn 1 4 - 4
18-01-2018 1. række gruppe 1 Nørrebro 3 - Amager 1 6 - 2
18-01-2018 A-rækken Silkeborg 3 - SK 1968 5 3½ - 4½
18-01-2018 A-rækken Nordre 3 - SK 1968 4 3 - 5
18-01-2018 M-rækken Åbyhøj 1 - Skanderborg 2 3½ - 4½
18-01-2018 1. række gruppe 2 Brønshøj 4 - Damhus 1 1 - 7
18-01-2018 Mesterrækken Odysseus 2 - Herlev 1 2½ - 5½
18-01-2018 C-Rækken Nordkalotten 3 - Solrød 2 1½ - 2½
18-01-2018 A-Rækken Allerød 3 - Hillerød 3 1 - 7
18-01-2018 Serie 2 Nr. Åby Junior 4 - Faaborg 2 2 - 2
18-01-2018 B-rækken Kjellerup 2 - Lemvig 2 3½ - ½
18-01-2018 C-rækken Kjellerup 3 - Skive 5 1½ - 2½
18-01-2018 C-rækken THY 3 - Herning 5 2½ - 1½
18-01-2018 Mesterrækken Valby 1 - Nørrebro 2 5½ - 2½
17-01-2018 B-Rækkken Frederiksværk 1 - Furesø 2 3½ - 4½
17-01-2018 B- Række 2 Dianalund 3 - Greve 1 1½ - 2½
17-01-2018 B- Række 1 Maribo 3 - Møn 1 ½ - 3½
17-01-2018 A- Rækken Maribo 2 - Køge 3 2½ - 5½
17-01-2018 1. række gruppe 1 Lyngby-Virum 2 - BMS 3 2 - 6
17-01-2018 2. række gruppe 1 Frederiksberg 4 - Caïssa Gladsaxe 2 5 - 3
17-01-2018 Mesterrækken Frederiksberg 2 - Lyngby-Virum 1 5½ - 2½
17-01-2018 Mesterrækken Seksløberen - Hvidovre 1 4½ - 3½
17-01-2018 A-række gruppe 2 Grindsted 1 - Varde 2 1 - 3
16-01-2018 Serie 1 Kreds 2 Sydøstfyn 3 - Ejby 1 4 - 4
16-01-2018 A-rækken Skanderborg 3 - VRS 2 2½ - 5½
16-01-2018 M-rækken Rokaden 1 - Viby 2 4½ - 3½
16-01-2018 Serie 2 Ejby 2 - Nyborg 3 3 - 1
16-01-2018 C-rækken Holstebro 3 - Skive 6 3 - 1
16-01-2018 2. række gruppe 2 Amager 2 - Tåstrup 2 5 - 3
16-01-2018 Mesterrække 2 Esbjerg 2 - Kolding 1 4 - 4
16-01-2018 2. række gruppe 1 Hvidovre 3 - Amager 3 2 - 6
16-01-2018 2. række gruppe 2 Hvidovre 2 - Frederiksberg 5 2½ - 5½
16-01-2018 B- Række 2 Holbæk 4 - Sorø 1 2½ - 1½
16-01-2018 B-rækken Vorgod 2 - Ikast 1 - 3
16-01-2018 A-rækken Vorgod 1 - Aulum 2½ - 5½
16-01-2018 A-rækken Ringkøbing - Viborg 3 6½ - 1½
16-01-2018 B- Række 1 Sydøstlolland 2 - Nykøbing F 1 ½ - 3½
16-01-2018 A- Rækken Sydøstlolland 1 - Faxe 2 5 - 3
16-01-2018 2. række gruppe 2 Damhus 2 - Ishøj 1 3½ - 4½
16-01-2018 1. række gruppe 2 K41 2 - Caïssa Gladsaxe 1 0 - 8
16-01-2018 A-Rækken Egedal-Jyllinge 1 - Solrød 1 1½ - 6½
16-01-2018 B-Rækkken Hillerød 4 - Helsingør 3 6 - 2
16-01-2018 B-Rækkken Gribskov 2 - Allerød 5 5½ - 2½
16-01-2018 4. række BMS 4 - Amager 4 3 - 1
16-01-2018 4. række K41 3 - Blindes Skakklub 3 - 1
16-01-2018 B-række gruppe 2 Varde 3 - Jerne 2 ½ - 3½
16-01-2018 B-række gruppe 2 Springeren 4 - Fredericia 5 3 - 1
16-01-2018 A-række gruppe 2 Esbjerg 3 - Springeren 3 0 - 4
16-01-2018 A-række gruppe 2 Korning 1 - Evans 4 1½ - 2½
16-01-2018 C-Række 2 Skovbo 2 - Nykøbing Sj. 3 2½ - 1½