Arbejder ...

loading
oktober 16 2020
Af: Poul

Skakliga stævne på 3 adresser!

De første 2 runder af Skakligaen spilles i Skanderborg på Niels Ebbesen Skolen, på Handelsskolen og yderligere en, endnu ikke oplyst, adresse. 

Stævnet fordeles på 3 tætliggende lokationer, med maksimalt 2 holdkampe hvert sted. Der drages omsorg for at toiletter og forfriskninger er tilgængelige alle 3 steder, og det betyder at der ikke må foregå nogen form for spontan interageren mellem de forskellige lokationer.
Vi forsøger naturligvis at lave live transmission fra alle kampe, således at man på spillestederne også kan følge begivenhederne på de andre spillesteder. 

På denne måde er det muligt at gennemføre arrangementet med de pt. gældende Corona-restriktioner.

De sidste detaljer er endnu ikke på plads, men oplyses naturligvis når den endelige planlægning foreligger. Vigtigt er det at notere sig, at alle 3 spillesteder ligger inden for kort afstand. 

Skanderborg lavede jo et flot og sikkert arrangement af fællesafslutningen, hvor vi måtte være op til 100 mennesker samlet. Med disse yderligere forsigtighedsregler er jeg overbevist om at alle kan føle sig trygge og sikre på en forsvarlig afvikling inden for lovens rammer. 

Belært af erfaringerne må jeg hellere tilføje, at ændringer kan komme på tale, hvis myndighederne indførerer nye og skrappere restriktioner.
 

Rækker

Navn
Skakligaen Tabel
1. division gruppe 1 Tabel
1. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 1 Tabel
2. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 3 Tabel
2. division gruppe 4 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
24-11-2020 A-rækken Skanderborg 4 - Skanderborg 3 1 - 7
19-11-2020 D-række 1 Silkeborg 4 - Viby 3 4 - 0
17-11-2020 D-række 1 Skanderborg 5 - Århus Skakklub/Skolerne 3 1 - 3
16-11-2020 D-række 2 Syddjurs 2 - Hadsten 1 3 - 1
16-11-2020 D-række 2 VRS 3 - Randers 3 4 - 0
16-11-2020 D-række 1 Hørning 1 - Nordre 3 1 - 3
12-11-2020 4-Mands række 3 Evans 3 - Varde 2 1½ - 2½
12-11-2020 C-rækken Nordkalotten 3 - FHS 2 1 - 3
12-11-2020 B-rækken Kjellerup 2 - Herning 3 2½ - 1½
12-11-2020 C-rækken Kjellerup 3 - Herning 4 1 - 3
11-11-2020 B- Række 2 Kalundborg 2 - Holbæk 3 2½ - 1½
11-11-2020 B- Række 1 Maribo 3 - Køge 5 1 - 3
10-11-2020 4-Mands række 3 Varde 3 - Esbjerg 3 2½ - 1½
10-11-2020 4-Mands række 1 Springeren 4 - Nørre Snede 2 3 - 1
10-11-2020 B- Række 2 Holbæk 4 - Dianalund 1 (2 - 2)
10-11-2020 B- Række 1 Køge 6 - Faxe 3 1 - 3
09-11-2020 4-mands række 2 Vojens 2 - Springeren 3 1½ - 2½
09-11-2020 A-rækken Espergærde 1 - Hillerød 4 3½ - 4½
09-11-2020 B- Række 2 Nykøbing S 2 - Sorø 1 1½ - 2½
09-11-2020 C-rækken Sjælsø 3 - NSK 2 2½ - 1½
09-11-2020 B- Række 1 Næstved 3 - Møn 1 2 - 2
09-11-2020 B-rækken Vestsalling - Holstebro 3 2½ - 1½
08-11-2020 2. division gruppe 3 Skanderborg 2 - Varde 5½ - 2½
08-11-2020 2. division gruppe 2 Kalundborg - ØBRO 2 2 - 6
08-11-2020 2. division gruppe 2 Præstø - Nyborg 6 - 2
08-11-2020 2. division gruppe 2 Holbæk - Nykøbing Sjælland 7 - 1
30-10-2020 C-rækken NSK 2 - Frederiksværk 2 3½ - ½
29-10-2020 D-række 1 Silkeborg 4 - Skanderborg 5 3½ - ½
29-10-2020 D-række 1 Nordre 3 - Århus Skakklub/Skolerne 3 3 - 1
29-10-2020 C-rækken FHS 2 - Sjælsø 3 1 - 3
28-10-2020 4-mands række 2 Alssund 2 - Springeren 3 1½ - 2½
28-10-2020 B- Række 2 Dianalund 1 - Nykøbing S 2 2½ - 1½
28-10-2020 C-rækken Solrød 2 - Nordkalotten 3 2 - 2
27-10-2020 4-Mands række 3 Varde 2 - Varde 3 3 - 1
27-10-2020 B- Række 1 Køge 5 - Køge 6 4 - 0
27-10-2020 B- Række 2 Holbæk 3 - Holbæk 4 3 - 1
26-10-2020 D-række 2 Hadsten 1 - Randers 3 2 - 2
26-10-2020 D-række 2 VRS 3 - Syddjurs 2 2 - 2
26-10-2020 D-række 1 Hørning 1 - Viby 3 3 - 1
26-10-2020 4-Mands række 3 Fredericia 4 - Esbjerg 3 2 - 2
26-10-2020 4-Mands række 1 Fredericia 5 - Evans 4 2 - 2
26-10-2020 4-Mands række 1 Nørre Snede 2 - Kolding 2 1 - 3
26-10-2020 B- Række 1 Møn 1 - Maribo 3 4 - 0
26-10-2020 B- Række 1 Faxe 3 - Præstø 2 ½ - 3½
26-10-2020 B- Række 2 Sorø 1 - Sorø 2 4 - 0
25-10-2020 Skakligaen Hillerød 1 - SK 1968 1 3 - 5
25-10-2020 Skakligaen ØBRO 1 - Jetsmark 1 5½ - 2½
25-10-2020 Skakligaen Brønshøj 1 - Fredericia 1 7½ - ½
25-10-2020 Skakligaen Nordkalotten - Skanderborg 1 4½ - 3½
25-10-2020 Skakligaen Team Xtracon Køge - Århus/Skolerne 1 8 - 0