Arbejder ...

loading
marts 19 2017
Af: PeterEOlsen

Årets holdturnering i 1. hovedkreds blev afviklet lørdag 18 marts. Ca 300 skakspillere deltog i arrangementet og efter 4 timers spil kunne det konstanteres at;

Oprykning fra Mesterrækken til 2. division: ØBRO 3
Nedrykning fra Mesterrækken til 1. række: BMS 3 og Damhus 1

Oprykning fra 1. række til Mesterrækken: Nørrebro 2 og Herlev 1
Nedrykning fra 1. række til 2. række: Tårnby 1, Odysseus 3, Fr.berg 4 og Ishøj 1

Oprykning fra 2. række tll 1. række: GSF-Caissa 1, K41 3, ØBRO 5 og Lyngby-Virum 2
Nedrykning fra 2. række til 3. række: Amager 2 og Brøndby 2

Oprykning fra 3. række til 2. række: Valby 3 og Amager 3. Her vil oprykningen af Amager 3 i praksis betyde, at Amager 2 og Amager 3 hverken rykker op eller ned.

Der er lige et par detaljer i et par kampe som skal afklares, men det forventes at holdturneringen bliver ratet i løbet af den kommende uge.

marts 14 2017
Af: PeterEOlsen

Mesterrækken:

Nr. 1 rykker op i 2. division. Her er der stadig hård kamp om oprykningen, ØBRO 3 ligger et mulehår foran Odysseus 2 og Hvidovre 1.
Der vil være 2 nedrykkere til 1. række, og her ser det svært ud for BMS 3. nedrykker nr. 2 er derimod helt åbent.

1. række:
Nr. 1 i hver række rykker op i mesterrækken, og et godt bud vil være, at de to oprykningspladser nuppes af Nørrebro 2 og Herlev 1
Nedrykning fra 1. række: Nr. 7 og 8 fra hver række rykker ned

2. række:
Nr. 1 og 2 i hver række rykker op. I 2. række grp. 1 har ØBRO 5 allerede sikret sig oprykningen, mens LVS 2 er et godt bud på 2. pladsen i rækken.
I 2- række grp. 2 har Caissa Gladsaxe 1 sikret sig oprykning til 1. række, mens det er helt åbent hvem som sikrer sig den 2. oprykningsplads.
Fra hver 1. række vil der være 1 nedrykker til 3. række.


3. række:
2 oprykkere fra rækken, og da rækken er færdigspillet kan vi godt ønske Valby 3 og Amager 3 tillykke med oprykningen. Ingen nedrykning fra rækken.

4. række:
Rækken er færdigspillet, og vi kan ønske BMS 4 tillykke med sejren. Hverken op- eller nedrykning fra rækken.

marts 12 2017
Af: PeterEOlsen

Sidste runde af KSUs klubholdturnering 2016-17 sæsonen finder sted hos BMS lørdag d. 18. marts kl. 13.00 i Tapeten, Magleparken 5, Ballerup. 3. række er færdigspillet, tillykke til Valby 3, mens BMS 4 har vundet 4. rækkes. De øvrige grupper afvikler alle sidste runde ved fællesafslutningen, hvilket betyder at 38 hold med ca. 320 skakspillere fra hovedkredsen skal i aktion.
Juniorholdturneringen har først afsluttede stævne to uger senere, nemlig 1. april.

Transportmuligheder:

Bus 156 kører fra Ballerup S-togsstation hvert 20. minut (kl. -14, -34 og -54) til Magleparken.
Linie 143, 400S og 500S er også en mulighed, men stopper lidt længere væk, ved Hedegårds Centret på Hold-an Vej. Til fods er der knapt en halv times gang fra Ballerup Station til Tapeten.

Hvis du kommer fra motorvejen så er afkørsel Ballerup Syd den afkørsel der er tættest på.
De hold der ifølge programmet har hjemmebane skal medbringe spil, brætter, ure, noteringslister, styrkelister og kampleder. Kamplederen kan evt. være en spiller, selvom det ikke kan anbefales.

KSU sørger for resultatkort og Skakhåndbogen. De hjemmehold, der ikke har medbragt spillematerialer taber 8-0.

Mesterrækken spiller i rum C og D på 1.sal, de øvrige rækker i Store Sal. Der er analyselokaler i tilknytning til begge steder og ligeledes i Lille Sal, hvor der også er salg af kaffe, øl, vand, toasts, m.m.

januar 18 2017
Af: PeterEOlsen

Kampen mellem Valby 2 og Musik som skulle være afviklet 19. januar skal istedet afvikles 9. februar.

december 6 2016
Af: PeterEOlsen

Kampen mellem Musik og Brønshøj 3 som blev udsat i november måned afvikles 12. januar i Brønshøjs lokaler.

november 13 2016
Af: PeterEOlsen

Fritagelse for notering af partierne.

Klubberne i 1. hovedkreds har haft mulighed for at anmode om, at medlemmer af deres klub bliver fritaget for at notere trækkene i deres partier i holdturneringen.

Det har bevirket at følgende spillere ikke behøver notere partierne i 1. hovedkreds's holdturnering 2015/16:

Kaj Refsgaard, Jernbanen

Peter Kinch, Amager

Svend Arnkilde, Tårnby

Bjarne Mathiesen, Tårnby

Jeg har tidligere skrevet at de 4 medlemmer ville få en mindre tidsreduktion i holdkampene, men efter at have nærlæst reglementet er det ændret til, at de har 2 timers betænkningstid ligesom deres modstandere til hele partiet.

november 13 2016
Af: PeterEOlsen

Alle Blindes Skakklubs kampe i 4. række er blevet placeret på klubbens hjemmebane.

For at sikre en mere rimelig farvefordeling, så skal kampene "Blindes Skakklub 1 - Tåstrup 3" i 2. runde og "Blindes Skakklub 1 - Damhus 3" dog afvikles som en udekamp, således At Blindes Skakklub har hvid på bræt 1.

Det vil dog fortsat være Blindes Skakklub som har ansvaret for kampleder + indberetning af resultatet af kampene.

oktober 30 2016
Af: PeterEOlsen

Bestyrelsen i 1. hovedkreds har besluttet at alle rækker i holdturneringen elorates. Bemærk dog, at partier som ikke bliver spillet ikke kan blive elo-ratet.

oktober 30 2016
Af: PeterEOlsen

Turneringskomitéen i holdturneringen i 1. hovedkreds består i år af

Claus Olsen, Odysseus
Søren Møller Hansen, ØBRO
Niels Erik Andersen, Brønshøj

juli 22 2016
Af: PeterEOlsen

Følgende uger vil der i den kommende sæson blive spillet holdskak i 1. hovedkreds;

1. runde; 7.-10. november 2016

2. runde: 21.-24. november 2016

3. runde: 5.-8. december 2016

4. runde: 16.-19. januar 2017

5. runde: 30. januar - 2. februar 2017

6. runde: 27. febuar - 2. marts 2017

7. runde: Fællesafslutning, som forventes afviklet i Ballerup 18. marts 2017

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
1. række gruppe 1 Tabel
1. række gruppe 2 Tabel
2. række gruppe 1 Tabel
2. række gruppe 2 Tabel
3. række Tabel
4. række Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
18-03-2017 1. række gruppe 2 Valby 2 - Brøndby 1 4 - 4
18-03-2017 2. række gruppe 1 Caissa Gladsaxe 2 - Nørrebro 4 2 - 6
18-03-2017 2. række gruppe 2 Tåstrup 2 - Jernbanen 1 1½ - 6½
18-03-2017 2. række gruppe 2 Caissa Gladsaxe 1 - Damhus 2 4½ - 3½
18-03-2017 2. række gruppe 2 K41 3 - Hvidovre 2 7 - 1
18-03-2017 2. række gruppe 1 Posten 1 - Herlev 2 6 - 2
18-03-2017 2. række gruppe 1 Amager 2 - Lyngby-Virum 2 3½ - 4½
18-03-2017 1. række gruppe 2 Fr.berg 4 - Ishøj 1 1½ - 6½
18-03-2017 1. række gruppe 2 Nørrebro 2 - Brønshøj 3 4½ - 3½
18-03-2017 1. række gruppe 1 Brønshøj 4 - Amager 1 6½ - 1½
18-03-2017 1. række gruppe 1 Fr.berg 2 - Odysseus 3 6½ - 1½
18-03-2017 1. række gruppe 1 ØBRO 4 - Herlev 1 1½ - 6½
18-03-2017 1. række gruppe 1 Nørrebro 3 - Tårnby 1 5½ - 2½
18-03-2017 Mesterrækken Lyngby-Virum 1 - Damhus 1 4½ - 3½
18-03-2017 Mesterrækken Hvidovre 1 - ØBRO 3 3 - 5
18-03-2017 Mesterrækken Odysseus 2 - Seksløberen 3½ - 4½
18-03-2017 Mesterrækken BMS 3 - Valby 1 1½ - 6½
18-03-2017 1. række gruppe 2 Musik 1 - Fr.berg 3 2 - 6
02-03-2017 3. række Nørrebro 5 - Amager 3 2½ - 5½
02-03-2017 1. række gruppe 2 Valby 2 - Brønshøj 3 4½ - 3½
02-03-2017 1. række gruppe 1 Brønshøj 4 - Tårnby 1 4½ - 3½
02-03-2017 1. række gruppe 1 Odysseus 3 - ØBRO 4 2½ - 5½
02-03-2017 4. række Tåstrup 3 - Damhus 3 1 - 3
01-03-2017 1. række gruppe 2 Fr.berg 3 - Nørrebro 2 0 - 8
01-03-2017 Mesterrækken Lyngby-Virum 1 - Valby 1 4 - 4
01-03-2017 Mesterrækken Seksløberen - BMS 3 3½ - 4½
01-03-2017 4. række Fr.berg 5 - Ishøj 2 3 - 1
28-02-2017 2. række gruppe 2 Hvidovre 2 - Damhus 2 2½ - 5½
28-02-2017 2. række gruppe 2 Jernbanen 1 - K41 3 4 - 4
28-02-2017 3. række Hvidovre 3 - Valby 3 4 - 4
28-02-2017 1. række gruppe 1 Amager 1 - Fr.berg 2 5 - 3
28-02-2017 Mesterrækken Damhus 1 - Hvidovre 1 4 - 4
28-02-2017 2. række gruppe 1 Caissa Gladsaxe 2 - Lyngby-Virum 2 4 - 4
28-02-2017 4. række Blindes Skakklub 1 - BMS 4 1 - 3
27-02-2017 2. række gruppe 2 Brøndby 2 - Caissa Gladsaxe 1 1½ - 6½
27-02-2017 2. række gruppe 1 ØBRO 5 - Amager 2 8 - 0
27-02-2017 2. række gruppe 1 Nørrebro 4 - Herlev 2 3½ - 4½
27-02-2017 1. række gruppe 2 Ishøj 1 - Musik 1 5½ - 2½
27-02-2017 1. række gruppe 2 Brøndby 1 - Fr.berg 4 7½ - ½
27-02-2017 1. række gruppe 1 Herlev 1 - Nørrebro 3 3½ - 4½
27-02-2017 Mesterrækken ØBRO 3 - Odysseus 2 4½ - 3½
02-02-2017 1. række gruppe 2 Brønshøj 3 - Fr.berg 3 4½ - 3½
02-02-2017 Mesterrækken Odysseus 2 - Damhus 1 6½ - 1½
02-02-2017 3. række Valby 3 - Hvidovre 3 4½ - 3½
02-02-2017 2. række gruppe 2 Tåstrup 2 - Brøndby 2 6½ - 1½
02-02-2017 1. række gruppe 2 Musik 1 - Brøndby 1 5 - 3
02-02-2017 1. række gruppe 1 Nørrebro 3 - Odysseus 3 5½ - 2½
02-02-2017 Mesterrækken Valby 1 - Seksløberen 3½ - 4½
01-02-2017 2. række gruppe 1 Lyngby-Virum 2 - ØBRO 5 3 - 5
01-02-2017 1. række gruppe 2 Fr.berg 4 - Valby 2 4 - 4