Arbejder ...

loading
februar 16 2017
Af: Christian Dahl

På det netop afholdte bestyrelsesmøde i Sydjysk Hovedkreds blev der trukket lod om, hvem af gruppevinderne i A-rækkerne, som skulle have hjemmebanefordel.

Det bliver vinderen af A-rækken Gruppe 2, som blev udtrukket til at have hjemmebane i finalen mod vinderen af A-rækken Gruppe 1 om oprykning til Mesterrække 2.

februar 3 2017
Af: Christian Dahl

Der hersker åbenbart tvivl hos nogle klubber, hvem der kan rykke op fra Mester 1.

Nedenfor er sakset fra turneringsreglementet, hvor det klart fremgår, at nr. 1 og 2 rykker op i 2. division i indeværende sæson.

Der skeles IKKE til, fra hvilken tidligere hovedkreds nr. 1 og 2 kommer. Dette vil sige, at begge oprykkere kan komme fra den samme gamle 4. hovedkreds eller fra den samme gamle 5. hovedkreds.

 

"§ 11.              Oprykning.

Nr. 1 i Mesterrække 1 rykker op i 2. division (i en overgangsperiode til 2017 rykker tillige nr. 2 op i 2. division)."

 

 

oktober 21 2016
Af: Christian Dahl

Alle grupperne er nu oprettede, så nu venter vi bare på, at det skal blive den 6. november, hvor turneringen går i gang.

Nye spillere kan jeg sætte ind på jeres styrkeliste 1 sekund efter Bjarne Rasmussen har indmeldt spilleren i Dansk Skak Union.

Husk at indberette kampenes resultater udmiddelbart efter at holdkampen er færdigspillet.

Alle ønskes en god turnering.

oktober 17 2016
Af: Christian Dahl

Fredercia har oplevet medlemstilgang og jeg har givet dem lov til at få et ekstra hold med i A-rækken Gruppe 1.

Der vil blive foretaget en ny rundelægning i denne gruppe snarest muligt. Pga travlhed arbejdsmæssigt i denne uge vil det muligvis først ske fredag den 21. oktober (jeg havde tidligere meldt ud, at dette ville ske onsdag den 19. oktober, men dette kan blive svært at nå - beklager).

september 30 2016
Af: Christian Dahl

Runderne er nu lagt ind for A-rækken Gruppe 1 efter gruppen blev reduceret til 6 hold.

september 30 2016
Af: Christian Dahl

Varde har netop trukket deres 3. hold i B-rækken Gruppe 2, hvorefter der kun var 3 hold tilbage i denne række.

Efter aftale med Ribe Skakklub rykkes Ribe 2 ned i B-rækken fra A-rækken Gruppe 1, så B-rækken Gruppe 2 igen består af 4 hold.

De 3 B-rækker har herefter igen 4 hold i hver og der spilles dobbeltrunde.

I A-rækken Gruppe 1 er der herefter kun 6 hold, hvorefter der spilles 5 runder alle-mod-alle. Indenfor den kommende uge vil der blive lagt en ny spilleplan for denne række, hvorefter den vil blive offentliggjort.

september 30 2016
Af: Christian Dahl

Grupperne er nu tilgængelige for alle.

Klubberne skal selv indberette styrkelisterne og dette skal ske

senest søndag den 16. oktober 2016

Jeg vil maile rundt til alle klubformænd indenfor cirka 1 uges tid med en instruks om, hvorledes de kan indlægge styrkelisterne. Brugernavn og password fra sidste år er stadig brugbare. Hvis klubformændene har glemt brugernavn/password kan disse rekvireres hos mig på

hold@sydjysk-hk.dk

og jeg vil få dem gensendt hurtigst muligt (der kan godt gå 1-2 dage).

Klubformændene er også velkomne til at indtaste styrkelisterne inden de modtager mail fra mig.

Instruks til hold- og kampledere, blanke resultatkort, holdkampreglement mv vil blive lagt ind på dette års turneringsside i øverste højre side af denne side i lighed med sidste år. Indtil dette er sket kan disse oplysninger hente under sidste års holdturnering.

juli 24 2016
Af: Christian Dahl

Indbydelsen til den kommende holdturnering i Sydjysk Hovedkreds udsendes til alle klubformænd i uge 32 (8.-14. august 2016).

 

Næste års Mesterrække 1 får nedenstående kampdatoer, mens de øvrige grupper spiller i ugen derefter.

6/11 – 20/11 – 11/12 – 15/1 – 29/1 – 26/2 & 12/3.

Deltagerne i de 2 mestergrupper bliver i den kommende sæson:

Mester 1:

Horsens 1, Ribe 1, Varde 1, Tønder 1, Alssund 1, Esbjerg 2, Evans 2 og Evans 3

Mester 2:

Gråsten 1, Stouby 1, Kolding 1, Jerne 1, Fredericia 2, Bov 2, Esbjerg 3 og Evans 4

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
A-rækken Gruppe 1 Tabel
A-rækken Gruppe 2 Tabel
B-rækken Gruppe 1 Tabel
B-rækken Gruppe 2 Tabel
B-rækken Gruppe 3 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
26-02-2017 Mesterrække 1 Evans 3 - Alssund 1 2 - 6
26-02-2017 Mesterrække 1 Evans 2 - Varde 1 5 - 3
26-02-2017 Mesterrække 1 Esbjerg 2 - Horsens 1 3 - 5
26-02-2017 Mesterrække 1 Ribe 1 - Tønder 1 5 - 3
26-02-2017 Mesterrække 2 Bov 2 - Stouby 1 6 - 2
20-02-2017 Mesterrække 2 Kolding 1 - Bov 2 3½ - 4½
02-02-2017 B-rækken Gruppe 1 Gråsten 2 - Oversø-Frørup 1 2 - 2
02-02-2017 Mesterrække 2 Evans 4 - Fredericia 2 4 - 4
31-01-2017 A-rækken Gruppe 1 Springeren 3 - Fredericia 3 1½ - 2½
31-01-2017 A-rækken Gruppe 1 Løgumkloster 1 - Fredericia 5 1 - 3
31-01-2017 A-rækken Gruppe 1 Alssund 2 - Haderslev 3 ½ - 3½
31-01-2017 B-rækken Gruppe 2 Ribe 2 - Vojens 2 1 - 3
31-01-2017 A-rækken Gruppe 2 Springeren 4 - Korning 1 3½ - ½
31-01-2017 Mesterrække 2 Varde 2 - Jerne 1 1 - 7
30-01-2017 B-rækken Gruppe 3 Nr. Snede 2 - Springeren 5 1 - 3
30-01-2017 B-rækken Gruppe 3 Fredericia 6 - Haderslev 4 3 - 1
30-01-2017 B-rækken Gruppe 2 Fredericia 7 - Haderslev 5 2 - 2
30-01-2017 B-rækken Gruppe 1 Bov 3 - Tønder 2 1 - 3
30-01-2017 A-rækken Gruppe 2 Vamdrup 1 - Esbjerg 3 2 - 2
30-01-2017 A-rækken Gruppe 2 Fredericia 4 - Nr. Snede 1 1½ - 2½
30-01-2017 Mesterrække 2 Kolding 1 - Gråsten 1 4½ - 3½
29-01-2017 Mesterrække 1 Varde 1 - Esbjerg 2 7½ - ½
29-01-2017 Mesterrække 1 Evans 3 - Ribe 1 1½ - 6½
29-01-2017 Mesterrække 1 Alssund 1 - Tønder 1 7½ - ½
29-01-2017 Mesterrække 1 Evans 2 - Horsens 1 4 - 4
29-01-2017 Mesterrække 2 Jerne 1 - Fredericia 2 3 - 5
19-01-2017 Mesterrække 2 Gråsten 1 - Evans 4 1½ - 6½
17-01-2017 B-rækken Gruppe 3 Springeren 5 - Fredericia 6 2 - 2
17-01-2017 Mesterrække 2 Jerne 1 - Kolding 1 1½ - 6½
17-01-2017 A-rækken Gruppe 2 Korning 1 - Grindsted 1 ½ - 3½
16-01-2017 A-rækken Gruppe 1 Haderslev 3 - Fredericia 3 1 - 3
16-01-2017 A-rækken Gruppe 1 Fredericia 5 - Springeren 3 ½ - 3½
16-01-2017 A-rækken Gruppe 1 Vojens 1 - Alssund 2 3 - 1
16-01-2017 B-rækken Gruppe 3 Haderslev 4 - Nr. Snede 2 2 - 2
16-01-2017 B-rækken Gruppe 2 Haderslev 5 - Ribe 2 2½ - 1½
16-01-2017 B-rækken Gruppe 2 Vojens 2 - Fredericia 7 3 - 1
16-01-2017 B-rækken Gruppe 1 Tønder 2 - Gråsten 2 3 - 1
16-01-2017 B-rækken Gruppe 1 Oversø-Frørup 1 - Bov 3 ½ - 3½
16-01-2017 A-rækken Gruppe 2 Nr. Snede 1 - Vamdrup 1 3 - 1
16-01-2017 A-rækken Gruppe 2 Fredericia 4 - Esbjerg 3 1 - 3
16-01-2017 Mesterrække 2 Stouby 1 - Varde 2 6½ - 1½
16-01-2017 Mesterrække 2 Fredericia 2 - Bov 2 4 - 4
15-01-2017 Mesterrække 1 Varde 1 - Tønder 1 5 - 3
15-01-2017 Mesterrække 1 Horsens 1 - Evans 3 4½ - 3½
15-01-2017 Mesterrække 1 Esbjerg 2 - Evans 2 1 - 7
15-01-2017 Mesterrække 1 Alssund 1 - Ribe 1 3½ - 4½
14-12-2016 A-rækken Gruppe 2 Grindsted 1 - Fredericia 4 1½ - 2½
13-12-2016 A-rækken Gruppe 2 Korning 1 - Nr. Snede 1 1 - 3
13-12-2016 A-rækken Gruppe 1 Løgumkloster 1 - Springeren 3 0 - 4
13-12-2016 A-rækken Gruppe 2 Esbjerg 3 - Springeren 4 1 - 3