Arbejder ...

loading
november 10 2019
Af: VagnLauritzen

Ribe har anmodet om flytning af 2 udekampe til søndage pga lang kørselsafstand.

Stouby - Ribe spilles søndag, den 8. december (bemærk det er søndagen efter de andre kampe i rækken).

Nr. Snede - Ribe spilles søndag, den 12. januar.

oktober 26 2019
Af: VagnLauritzen

Ratingtallen er nu opdateret, og styrkelister er låst.
FIDE ratingtallene opdateres for hver måned, mens de danske ratingtal først opdateres efter turneringens afslutning.
Alle hold ønskes en god start på holdturneringen.

oktober 24 2019
Af: VagnLauritzen

Resultatkort kan nu hentes fra menuen i højre side, og der kan man også se turneringskomitéen.

I Mesterrække 2 har Ribe ønsket at gøre brug af retten til at spille søndagskampe i runde 3 og 4 (mod henholdsvis Stouby og Nørre Snede). Når detaljerne er aftalt, kommer mere info.

oktober 10 2019
Af: VagnLauritzen

Og mange klubledere har også tastet styrkeliste og holdopstilling ind.

oktober 3 2019
Af: VagnLauritzen

Grupperne er nu oprettede, bortset fra 4-mandsrække 3 (Vest), der afventer udtalelse fra de deltagende klubber efter en eftertilmelding umiddelbart før offentliggørelsen.

Som det ses er der i år 16 8-mands hold med og altså også 16 4-mands hold.

Styrkelisterne skal oprettes i systemet senest uge 42 (efterårsferien) og samtidig skal holdlederne angives med kontaktinformation. Hvis enkelte klubber skulle have problemer med at oprette styrkelister mv. så sig til, så vil jeg forsøge at hjælpe.

Vagn Lauritzen 

august 20 2019
Af: VagnLauritzen

Invitationen til årets turnering er sendt til klubberne, og tilmeldingerne begynder vel snart et tikke ind.

Har du lyst til at spille holdskak (igen) i år, så giv din klubformand besked - måske er din interesse lige det, der skal til for at få et hold mere med.

juli 21 2019
Af: VagnLauritzen

Tabellerne for de to Mesterrækker er oprettet, men da Divisionsturneringskomitéen har offentliggjort et forslag, hvor sidste runde er flyttet en uge i forhold til det oprindeligt annoncerede, bliver runden i hovedkredsens turnering sandsynligvis flyttet tilsvarende.

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
4-mandsrække 1 (Øst) Tabel
4-mandsrække 2 (Syd) Tabel
4-mandsrække 3 (Vest) Tabel
Kvalifikationskampe Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
08-12-2019 Mesterrække 2 Stouby - Ribe 3½ - 4½
05-12-2019 4-mandsrække 2 (Syd) Gråsten 2 - Løgumkloster 2½ - 1½
04-12-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Grindsted - Varde 3 3 - 1
04-12-2019 4-mandsrække 2 (Syd) Alssund 2 - Gråsten 3 2½ - 1½
03-12-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Varde 2 - Jerne 2 1 - 3
03-12-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Esbjerg 3 - Jerne 1 0 - 4
03-12-2019 Mesterrække 2 Springeren 3 - Kolding 2½ - 5½
03-12-2019 Mesterrække 2 Esbjerg 2 - Vojens 5½ - 2½
02-12-2019 4-mandsrække 1 (Øst) Vamdrup - Springeren 4 2½ - 1½
02-12-2019 4-mandsrække 1 (Øst) Kolding 2 - Fredericia 4 2½ - 1½
02-12-2019 Mesterrække 2 Nørre Snede - Fredericia 3 3½ - 4½
01-12-2019 Mesterrække 1 Varde 1 - Haderslev 2 7 - 1
01-12-2019 Mesterrække 1 Evans 3 - Springeren 2 2 - 6
01-12-2019 Mesterrække 1 Alssund 1 - Gråsten 1 5½ - 2½
01-12-2019 Mesterrække 1 Horsens - Tønder 1 4½ - 3½
20-11-2019 4-mandsrække 2 (Syd) Alssund 2 - Løgumkloster 2 - 2
19-11-2019 Mesterrække 2 Ribe - Springeren 3 5 - 3
19-11-2019 4-mandsrække 1 (Øst) Springeren 4 - Kolding 2 1½ - 2½
19-11-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Jerne 1 - Varde 2 2½ - 1½
19-11-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Esbjerg 3 - Varde 3 2 - 2
19-11-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Jerne 2 - Grindsted 3½ - ½
18-11-2019 Mesterrække 2 Kolding - Nørre Snede 5½ - 2½
18-11-2019 Mesterrække 2 Stouby - Esbjerg 2 3 - 5
18-11-2019 Mesterrække 2 Vojens - Fredericia 3 2½ - 5½
18-11-2019 4-mandsrække 2 (Syd) Tønder 2 - Gråsten 2 1½ - 2½
18-11-2019 4-mandsrække 1 (Øst) Fredericia 5 - Vamdrup 0 - 4
17-11-2019 Mesterrække 1 Horsens - Evans 3 6 - 2
17-11-2019 Mesterrække 1 Springeren 2 - Alssund 1 3 - 5
17-11-2019 Mesterrække 1 Haderslev 2 - Gråsten 1 3½ - 4½
17-11-2019 Mesterrække 1 Tønder 1 - Varde 1 2½ - 5½
31-10-2019 4-mandsrække 2 (Syd) Gråsten 3 - Gråsten 2 ½ - 3½
30-10-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Grindsted - Esbjerg 3 2½ - 1½
29-10-2019 4-mandsrække 2 (Syd) Løgumkloster - Tønder 2 2½ - 1½
29-10-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Jerne 1 - Jerne 2 2 - 2
29-10-2019 4-mandsrække 3 (Vest) Varde 3 - Varde 2 1 - 3
29-10-2019 Mesterrække 2 Esbjerg 2 - Kolding 3 - 5
28-10-2019 4-mandsrække 1 (Øst) Fredericia 4 - Fredericia 5 2 - 2
28-10-2019 4-mandsrække 1 (Øst) Kolding 2 - Vamdrup 1 - 3
28-10-2019 Mesterrække 2 Fredericia 3 - Stouby 4½ - 3½
28-10-2019 Mesterrække 2 Vojens - Ribe 3 - 5
28-10-2019 Mesterrække 2 Nørre Snede - Springeren 3 2 - 6
27-10-2019 Mesterrække 1 Alssund 1 - Horsens 5½ - 2½
27-10-2019 Mesterrække 1 Varde 1 - Evans 3 5½ - 2½
27-10-2019 Mesterrække 1 Tønder 1 - Haderslev 2 5½ - 2½
27-10-2019 Mesterrække 1 Gråsten 1 - Springeren 2 1½ - 6½