Arbejder ...

loading
november 11 2019
Af: Jacob Carstensen

Hvidovre 1 - Seksløberen i Mestertækken er flyttet til onsdag 20. november kl. 19.00

oktober 19 2019
Af: Jacob Carstensen

En tilføjelse er lavet til:  Instruks for kampledere og holdledere

3. Holdlederen må en gang påminde en holdkammerat om ophør af noteringspligt, såfremt det foregår i holdkammeratens tid.

Altså må det kun ske en gang pr. holdkammerat. Beskeden må også kun gives, såfremt det konstateres, at holdkammeraten har glemt det. Da det ellers må det betragtes som en unødig forstyrrelse.

oktober 8 2019
Af: Jacob Carstensen

Turneringskomitéen i holdturneringen i 1. hovedkreds består igen i år af:

Claus Olsen, Odysseus
Søren Møller Hansen, ØBRO
Niels Erik Andersen, Brønshøj

Ved klager over afgørelser af holdturneringslederen, så kontaktes først holdturneringslederen: holdturnering@ksu.dk

oktober 8 2019
Af: Jacob Carstensen

En anden betænkningstid har været overvejet, men betænkningstiden er også i denne sæson 2 timer pr. spiller til hele partiet.

 

september 27 2019
Af: Jacob Carstensen

Årets kampprogram er fastlagt. Klubberne har dog muligheden for at komme med indsigelser og ændringsforslag. Forslag skal helst komme inden 6. oktober.

august 23 2019
Af: Jacob Carstensen

Mesterrækken
Seksløberen
Odysseus 2
Hvidovre 1
ØBRO 3
Valby 1
Brønshøj 3
Damhus 1
BMS 3

1. række
Herlev 1
Frederiksberg 2
Lyngby-Virum 1
Nørrebro 2
Brøndby 1
Frederiksberg 3
Amager 1
ØBRO 4

2. række
Jernbanen (Ophørt)
Damhus 2
Valby 2
Musik
Brønshøj 4
ØBRO 5
K41 2
Odysseus 3

3. række
Ishøj 1
Tårnby 1
Amager 2
Nørrebro 3
Lyngby-Virum 2
Tåstrup 2
Hvidovre 2
Caïssa Gladsaxe 2

4. række
Frederiksberg 4
Herlev 2
Brøndby 2
ØBRO 6
K41 3
Amager 3
Valby 3
Hvidovre 3

august 12 2019
Af: Jacob Carstensen

KSU-hold 2019/20

Runderne i KSUs holdturnering spilles i følgende uger:
Uge 44: 28.-31. oktober 2019
Uge 47: 18.-21. november 2019
Uge 50: 9.- 12. december 2019
Uge 3: 13.- 16. januar 2020
Uge 6: 3.- 6. februar 2020
Uge 9: 24.- 27. februar 2020
Fællesafslutning: 14. marts 2020 på Tapeten i Ballerup

Tilmeldingsfrist for hold: 22. september 2019

Tidsfrist for styrkeliste: 6. oktober 2019

Programmet med alle datoer forventes offentliggjort senest 29. september 2019

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
1. række Tabel
2. række Tabel
3. række Tabel
4. række Tabel
5. række (Hold med 4 spillere) Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
19-11-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Blindes Skakklub 1 - Amager 4 3 - 1
19-11-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Skak for sjov 2 - BMS 4 ½ - 3½
19-11-2019 Mesterrækken BMS 3 - ØBRO 3 3½ - 4½
19-11-2019 3. række Amager 2 - Tårnby 1 3½ - 4½
19-11-2019 4. række Damhus 3 - Valby 3 6 - 2
19-11-2019 4. række Amager 3 - Brøndby 2 5½ - 2½
19-11-2019 Mesterrækken Damhus 1 - Valby 1 4½ - 3½
18-11-2019 1. række ØBRO 4 - Nørrebro 2 3 - 5
18-11-2019 4. række Ishøj 2 - ØBRO 6 2½ - 5½
18-11-2019 3. række Nørrebro 3 - Skak for sjov 1 4½ - 3½
18-11-2019 2. række ØBRO 5 - Brønshøj 4 4½ - 3½
18-11-2019 2. række Musik - Damhus 2 6 - 2
18-11-2019 1. række Brøndby 1 - Frederiksberg 2 4½ - 3½
18-11-2019 1. række Herlev 1 - Amager 1 3½ - 4½
31-10-2019 1. række Nørrebro 2 - Herlev 1 4½ - 3½
31-10-2019 Mesterrækken Odysseus 2 - Hvidovre 1 4 - 4
31-10-2019 Mesterrækken Valby 1 - BMS 3 5 - 3
31-10-2019 4. række Valby 3 - Ishøj 2 5½ - 2½
30-10-2019 1. række Frederiksberg 2 - Frederiksberg 3 3½ - 4½
30-10-2019 1. række Lyngby-Virum 1 - ØBRO 4 2 - 6
30-10-2019 Mesterrækken Seksløberen 1 - Damhus 1 2½ - 5½
29-10-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Blindes Skakklub 1 - Skak for sjov 2 2 - 2
29-10-2019 5. række (Hold med 4 spillere) BMS 4 - Hvidovre 3 3 - 1
29-10-2019 1. række Amager 1 - Brøndby 1 6 - 2
29-10-2019 2. række Damhus 2 - Brønshøj 4 1½ - 6½
29-10-2019 2. række K41 2 - Odysseus 3 4 - 4
29-10-2019 3. række Caïssa Gladsaxe 2 - Nørrebro 3 6 - 2
29-10-2019 3. række Hvidovre 2 - Amager 2 5 - 3
28-10-2019 4. række Brøndby 2 - Damhus 3 4½ - 3½
28-10-2019 2. række Ishøj 1 - ØBRO 5 4 - 4
28-10-2019 3. række Skak for sjov 1 - Lyngby-Virum 2 4 - 4
28-10-2019 4. række ØBRO 6 - Frederiksberg 4 4 - 4
28-10-2019 4. række Herlev 2 - Amager 3 3½ - 4½
28-10-2019 3. række Tårnby 1 - Tåstrup 2 1½ - 6½
28-10-2019 2. række Musik - Valby 2 3½ - 4½
28-10-2019 Mesterrækken ØBRO 3 - Brønshøj 3 2 - 6