Arbejder ...

loading
januar 6 2022
Af: VagnLauritzen

I forbindelse med kvartals- (og års-) skiftet er der sket lidt nytilmeldinger og dermed ændring af styrkelister.
For de af jer, der har downloaded eller printet styrkelister, gælder derfor, at I bør kontrollere med de lister, der findes her på siden.

Jeg gør opmærksom på, at endnu har ikke alle klubber givet besked om indplaceringen, så der kan komme ændringer også efter i dag.

januar 6 2022
Af: VagnLauritzen

Trods smittestigning i samfundet ser der ikke ud til at være optræk til nye restriktioner ift. foreningslivet, og bestyrelsen for Sydjysk Hovedkreds fastholder derfor den tidligere udmelding (http://holdskak.skak.dk/TeamTour/Message?teamTourId=74&messageId=236).

Altså konkret, at Holdturneringen fortsætter som med søndagskampe i M1 den 16. januar og kampe i de øvrige rækker i den efterfølgende uge. Dog med tilføjelsen, som det også er meldt ud: Klubber, der får udfordringer med Covid-19-smitte bedes kontakte Holdturneringslederen.

Hermed menes, at hvis en klub er voldsomt vingeskudt (mange holdspillere smittede eller i karantæne pga. af Covid-19), skal klubben kontakte turneringsleder Vagn Lauritzen med henblik på at aftale en udsættelse af den enkelte match.

Vi appellerer i en sådan situation til, at modstanderklubben udviser samarbejdsvilje og fleksibilitet.

Kulturministeriets hjemmeside giver god vejledning om lokaler, mundbind og coronapas. Desuden gælder fortsat de almindelige gode råd om afstand, hygiejne og håndsprit, udluftning og sund fornuft!

december 21 2021
Af: VagnLauritzen

I forlængelse af de myndighedernes restriktioner og anbefalinger (med virkning fra 17-12-2021) og beslutningen om at udsætte 4. runde af Divisionsturneringen har bestyrelsen for Sydjysk Hovedkreds drøftet situationen her 4 uger før næste holdturneringsrunde.

  • Her og nu sker der ingen ændringer ift. de tidligere udmeldte Coronaforholdsregler (http://holdskak.skak.dk/TeamTour/Message?teamTourId=74&messageId=236)
  • Vi forventer ikke at udsende nye meldinger, før vi er kommet ind i 2022. Vi vil naturligvis følge udviklingen nøje og være klar til at handle og informere, hvis der skulle komme nye restriktioner, der giver anledning til at ændre på turneringplanen
  • Klubber, der får udfordringer med Covid-19-smitte bedes kontakte Holdturneringslederen (Se kontatinfo i menuen til højre).

 

december 20 2021
Af: VagnLauritzen

Jeg er blevet gjort opmærksom på, at der mangler kontaktoplysninger på denne side - de er nu tilføjet som et punkt under INFO i højre menu.
I forlængelse af aflysningen af divisionsturneringens 4. runde drøfter hovedkredsens forretningsudvalg, om vi skal gøre det samme for vores holdturnering. Information kommer ud snarest muligt.

november 14 2021
Af: VagnLauritzen

Der er sendt information ud til klubberne og til holdlederne omkring Corona situationen og om en ny instruks til arrangører, kampledere og holdledere. Begge dele kan findes her på siden under Yderligere info.

november 13 2021
Af: VagnLauritzen

I forhold til de oprindelige styrkelister er der sket følgende ændringer:
Vojens har fået en ny spiller, Ken Geil Jørgensen, der er kommet ind på 7. pladsen
Kolding har fået en ny spiller, Søren Josenius, der er kommet ind på 15. pladsen
Ribes styrkeliste er ændret så rækkefølgen passer til brætnummereringen (4. og 5. bræt)

oktober 31 2021
Af: VagnLauritzen

Turneringen er nu i gang og resultaterne fra Mesterrække 1, første runde er tastet ind.

Som sidste år vil jeg bede holdledere og spillere om at kontrollere de indtastede resultater. Først om et par dage vil jeg derefter godkende dem. Dette gælder for alle rækker.

oktober 28 2021
Af: VagnLauritzen

På søndag starter holdturneringen. Husk at uret stilles en time tilbage natten til søndag (så I ikke kommer en time for tidligt).
Ratingtallene er opdaterede pr. dags dato, og styrkelisterne låses også pr i dag.

oktober 16 2021
Af: VagnLauritzen

Styrkelisterne skal nu oprettes af klubberne og holdledernes data sættes ind.

august 20 2021
Af: VagnLauritzen

Indbydelsen er sendt til klubberne, og tilmeldingsfristen er den 12. september.

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
4-mands række 1 Tabel
4-mands række 2 Tabel
4-mands række 3 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
20-01-2022 4-mands række 2 Evans 3 - Esbjerg 3 3 - 1
20-01-2022 4-mands række 1 Evans 4 - Fredericia 4 3½ - ½
18-01-2022 4-mands række 3 Springeren 3 - Gråsten 2 2½ - 1½
18-01-2022 4-mands række 2 Varde 3 - Jerne 1 1 - 3
18-01-2022 4-mands række 2 Varde 2 - Fredericia 5 3½ - ½
18-01-2022 4-mands række 1 Springeren 4 - Kolding 2 1 - 3
17-01-2022 4-mands række 3 Haderslev 2 - Løgumkloster 4 - 0
17-01-2022 4-mands række 3 Tønder 2 - Alssund 2 1½ - 2½
17-01-2022 4-mands række 1 Nørre Snede 2 - Vamdrup 1 0 - 4
17-01-2022 Mesterrække 2 Stouby 1 - Vojens 1 4½ - 3½
17-01-2022 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Fredericia 3 3½ - 4½
16-01-2022 Mesterrække 1 Evans 2 - Tønder 1 5½ - 2½
16-01-2022 Mesterrække 1 Horsens 1 - Kolding 1 4½ - 3½
16-01-2022 Mesterrække 1 Springeren 2 - Gråsten 1 5½ - 2½
16-01-2022 Mesterrække 1 Alssund 1 - Esbjerg 2 3½ - 4½
09-01-2022 Mesterrække 1 Horsens 1 - Gråsten 1 4 - 4
16-12-2021 4-mands række 3 Gråsten 2 - Alssund 2 2½ - 1½
14-12-2021 4-mands række 3 Løgumkloster - Springeren 3 2 - 2
13-12-2021 4-mands række 3 Haderslev 2 - Vojens 2 4 - 0
12-12-2021 Mesterrække 1 Springeren 2 - Esbjerg 2 2½ - 5½
12-12-2021 Mesterrække 1 Kolding 1 - Tønder 1 4 - 4
12-12-2021 Mesterrække 1 Alssund 1 - Evans 2 1 - 7
09-12-2021 4-mands række 2 Evans 3 - Varde 2 3½ - ½
24-11-2021 4-mands række 3 Alssund 2 - Løgumkloster 1 - 3
23-11-2021 4-mands række 2 Esbjerg 3 - Varde 3 3 - 1
23-11-2021 4-mands række 1 Springeren 4 - Evans 4 1 - 3
23-11-2021 Mesterrække 2 Ribe 1 - Vojens 1 5 - 3
22-11-2021 4-mands række 2 Fredericia 5 - Jerne 1 0 - 4
22-11-2021 4-mands række 3 Vojens 2 - Springeren 3 ½ - 3½
22-11-2021 4-mands række 1 Kolding 2 - Vamdrup 1 2 - 2
22-11-2021 4-mands række 1 Nørre Snede 2 - Fredericia 4 0 - 4
22-11-2021 Mesterrække 2 Stouby 1 - Fredericia 3 5½ - 2½
22-11-2021 4-mands række 3 Tønder 2 - Gråsten 2 3½ - ½
21-11-2021 Mesterrække 1 Esbjerg 2 - Horsens 1 7½ - ½
21-11-2021 Mesterrække 1 Evans 2 - Springeren 2 5½ - 2½
21-11-2021 Mesterrække 1 Kolding 1 - Alssund 1 4½ - 3½
21-11-2021 Mesterrække 1 Tønder 1 - Gråsten 1 3 - 5
03-11-2021 4-mands række 3 Alssund 2 - Vojens 2 (4 - 0)
02-11-2021 4-mands række 3 Løgumkloster - Tønder 2 3 - 1
02-11-2021 4-mands række 2 Varde 3 - Varde 2 1 - 3
02-11-2021 4-mands række 2 Jerne 1 - Esbjerg 3 3 - 1
01-11-2021 4-mands række 3 Haderslev 2 - Springeren 3 3½ - ½
01-11-2021 4-mands række 2 Fredericia 5 - Evans 3 ½ - 3½
01-11-2021 4-mands række 1 Fredericia 4 - Springeren 4 2½ - 1½
01-11-2021 4-mands række 1 Vamdrup 1 - Evans 4 2½ - 1½
01-11-2021 4-mands række 1 Kolding 2 - Nørre Snede 2 2½ - 1½
01-11-2021 Mesterrække 2 Fredericia 3 - Ribe 1 4½ - 3½
01-11-2021 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Stouby 1 2½ - 5½
31-10-2021 Mesterrække 1 Horsens 1 - Evans 2 5½ - 2½
31-10-2021 Mesterrække 1 Gråsten 1 - Kolding 1 4 - 4