Arbejder ...

loading

Instruks for kampledere i KSUs klubholdturnering

1: Til at lede kampen skal der udpeges en kampleder, som bør være i besiddelse af Unionens turneringslederlicens eller kamplederlicens.

Denne har pligt til:

a. at påse, at nærværende spilleregler overholdes.

b. at overvåge kampens gang og at fastslå tidsoverskridelse.

c. at iværksætte de afgørelser, som han træffer i stridsspørgsmål , som kan fremkomme i løbet af kampen.

d. at pålægge spillerne straffe for forseelser eller brud på nærværende spilleregler.

e. at sørge for, at reglementet er til stede i spillelokalet ved hver kamps afvikling.

 

2. Før kampene begynder skal han undersøge:

a. om brikkerne er stillet rigtigt op.

b. om urene er korrekt indstillet. Hvis der bruges mekaniske ure, om de er trukket op og stillet på kl. 4.00

c. om spillerne er anbragt således, at de ikke generer hinanden.

 

3. Han skal indskærpe spillerne, at der er noteringspligt indtil en spiller har mindre end 5 minutter tilbage af sin betænkningstid.

 

4: Han skal starte alle urene ved den fastsatte spilletids begyndelse, uanset om alle spillere er mødt.

 

5: Han skal sørge for, at der er ro i spillelokalet.

 

6: Han kan anmode en eller flere af de tilstedeværende om assistance. I så fald har denne/disse samme beføjelser og pligter som kamplederen.

 

7: Han skal udfylde et resultatkort, som skal underskrives af begge holdledere og ham selv. Senest dagen efter kampens afvikling indtastes oplysningerne herfra til DSUs hjemmeside.

 

8: Han skal pr mail til turneringslederen indberette, hvis der under kampen er forekommet uregelmæssigheder eller protester.

 

Holdlederens rettigheder og pligter

1. Han må bekendtgøre tidsoverskridelse.

2. Han må gøre en holdkammerat opmærksom på, at han har glemt at trykke på sit ur efter at have udført et træk.

3. Han må på en holdkammerats forespørgsel give vedkommende lov til at modtage eller afslå et remistilbud.

4. Han skal underskrive resultatkortet.

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
1. række gruppe 1 Tabel
1. række gruppe 2 Tabel
2. række gruppe 1 Tabel
2. række gruppe 2 Tabel
3. række Tabel
4. række Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
17-01-2017 3. række Amager 3 - Hvidovre 3 4½ - 3½
17-01-2017 2. række gruppe 2 Jernbanen 1 - Hvidovre 2 4½ - 3½
17-01-2017 1. række gruppe 1 Amager 1 - Nørrebro 3 2½ - 5½
17-01-2017 Mesterrækken Damhus 1 - BMS 3 6 - 2
17-01-2017 Mesterrækken Hvidovre 1 - Valby 1 4 - 4
17-01-2017 4. række Damhus 3 - BMS 4 ½ - 3½
16-01-2017 2. række gruppe 2 Brøndby 2 - K41 3 3½ - 4½
16-01-2017 2. række gruppe 1 Posten 1 - ØBRO 5 2 - 6
16-01-2017 1. række gruppe 2 Ishøj 1 - Fr.berg 3 3 - 5
16-01-2017 1. række gruppe 2 Brøndby 1 - Nørrebro 2 2 - 6
16-01-2017 2. række gruppe 1 Nørrebro 4 - Amager 2 5½ - 2½
16-01-2017 2. række gruppe 1 Herlev 2 - Lyngby-Virum 2 3½ - 4½
16-01-2017 Mesterrækken ØBRO 3 - Seksløberen 3½ - 4½
12-01-2017 1. række gruppe 2 Musik 1 - Brønshøj 3 2½ - 5½
08-12-2016 1. række gruppe 1 Nørrebro 3 - Brønshøj 4 4½ - 3½
08-12-2016 1. række gruppe 2 Brønshøj 3 - Ishøj 1 8 - 0
08-12-2016 Mesterrækken Odysseus 2 - Hvidovre 1 4½ - 3½
08-12-2016 3. række Valby 3 - Nørrebro 5 6 - 2
08-12-2016 1. række gruppe 2 Musik 1 - Fr.berg 4 4½ - 3½
08-12-2016 Mesterrækken Valby 1 - ØBRO 3 3½ - 4½
07-12-2016 1. række gruppe 2 Fr.berg 3 - Brøndby 1 2½ - 5½
07-12-2016 2. række gruppe 1 Lyngby-Virum 2 - Posten 1 7 - 1
07-12-2016 Mesterrækken Seksløberen - Damhus 1 3 - 5
07-12-2016 4. række Fr.berg 5 - Damhus 3 2 - 2
06-12-2016 3. række Hvidovre 3 - Amager 3 1½ - 6½
06-12-2016 2. række gruppe 2 Caissa Gladsaxe 1 - Jernbanen 1 7 - 1
06-12-2016 2. række gruppe 1 Amager 2 - Caissa Gladsaxe 2 3½ - 4½
06-12-2016 2. række gruppe 2 Damhus 2 - Brøndby 2 6 - 2
06-12-2016 Mesterrækken BMS 3 - Lyngby-Virum 1 4 - 4
06-12-2016 2. række gruppe 2 K41 3 - Tåstrup 2 6 - 2
06-12-2016 4. række Blindes Skakklub 1 - Tåstrup 3 3 - 1
05-12-2016 1. række gruppe 1 Tårnby 1 - Odysseus 3 3 - 5
05-12-2016 1. række gruppe 2 Nørrebro 2 - Valby 2 4½ - 3½
05-12-2016 1. række gruppe 1 Herlev 1 - Amager 1 5½ - 2½
05-12-2016 1. række gruppe 1 ØBRO 4 - Fr.berg 2 2½ - 5½
05-12-2016 2. række gruppe 1 ØBRO 5 - Nørrebro 4 6 - 2
05-12-2016 4. række Ishøj 2 - BMS 4 1 - 3
24-11-2016 1. række gruppe 2 Valby 2 - Fr.berg 3 4 - 4
24-11-2016 2. række gruppe 2 Tåstrup 2 - Damhus 2 3 - 5
24-11-2016 Mesterrækken Odysseus 2 - Valby 1 3 - 5
24-11-2016 1. række gruppe 1 Brønshøj 4 - Herlev 1 1 - 7
24-11-2016 3. række Valby 3 - Amager 3 5 - 3
24-11-2016 3. række Nørrebro 5 - Hvidovre 3 3 - 5
23-11-2016 1. række gruppe 2 Fr.berg 4 - Nørrebro 2 1 - 7
23-11-2016 1. række gruppe 1 Fr.berg 2 - Nørrebro 3 4½ - 3½
23-11-2016 Mesterrækken Lyngby-Virum 1 - Seksløberen 4½ - 3½
22-11-2016 2. række gruppe 1 Caissa Gladsaxe 2 - ØBRO 5 1 - 7
22-11-2016 2. række gruppe 2 K41 3 - Caissa Gladsaxe 1 2 - 6
22-11-2016 1. række gruppe 1 Amager 1 - Odysseus 3 5 - 3
22-11-2016 Mesterrækken Hvidovre 1 - BMS 3 5½ - 2½