Arbejder ...

loading

Holdturneringen i Sydjysk Hovedkreds 2018-19

 

Hermed indbydes alle klubber i Sydjysk Hovedkreds til sæsonens holdturnering.

Tilmelding af hold skal ske pr mail til hold@sydjysk-hk.dk senest:

Søndag, den 9. september 2018

enten på vedlagte skema, eller på anden form, eventuelt direkte i mailen med alle de på skemaet anførte oplysninger.

Klubber med hold i Mester 1 og Mester 2 opfordres til at byde ind med afholdelse af afslutningsstævne i deres gruppe.

Der vil normalt ikke være fælles stævner i 4-mands grupperne (A og B), men dersom klubberne er interesserede i at deltage i eller arrangere sådanne stævner bedes de angive det ved tilmeldingen.

Ved tilmeldingen bedes klubberne angive om der er specielle krav, der skal overholdes vedrørende spillestedet, og for hold i Mesterrække 2 samt 4-mands-rækkerne skal det angives, dersom man ikke kan spille med den primære betænkningstid (90 minutter pr spiller til hele partiet med et tillæg på 30 sekunder pr træk) enten på grund af restriktioner, der begrænser den samlede spilletids længde, eller fordi man ikke har adgang til elektroniske ure. Hvis man ikke er i besiddelse af elektroniske ure (i tilstrækkeligt antal) opfordres man til ved hjemmekampe at tage kontakt til modstanderholdet for eventuelt lån.

Der er mulighed for at stille med blandede hold fra flere klubber i Mesterrække 2 og i 4-mands-rækkerne. Det skal angives ved tilmeldingen, hvis man ønsker at gøre brug af denne mulighed.

Idet det forudsættes at klubberne overholder tilmeldingsfristen (og man behøver ikke at vente til sidste dag, før fristen udløber), vil forslag til spilleplan blive tilsendt klubberne fredag, den 21. september 2018; klubberne kan kommentere og gøre indsigelser indtil mandag, den 1. oktober, og den endelige plan vil herefter blive tilsendt klubberne og offentliggjort på holdskak.skak.dk og/eller sydjysk-hk.dk senest i løbet af uge 41.

Indskud:

Der opkræves 250 kr. pr. hold i indskud i Mesterrækkerne og 200 kr. pr. hold i 4-mands-rækkerne.

Spilletidspunkter:

Mesterrække 1 spiller på følgende søndage: 28/10, 18/11, 9/12-2018 og 13/1, 27/1, 24/2 og 10/3-2019.

Mesterrække 2 og 4-mands-rækkerne spiller på hjemmeholdets klubaften i ugen efter, dvs. i ugerne 44, 47, 50, 3, 5, 9 og 11. Det afsluttende stævne for Mesterrække 2 samt oprykningskampen for A-rækkerne spilles som søndagskamp, den 10. marts; play-off kampen om den sidste plads i Mesterrække 1 spilles søndag, den 17. marts.

I Mesterrække 1 og Mesterrække 2 spilles med 8-mandshold. Ret til deltagelse har følgende hold:

Mester 1: Alssund, Springeren 2, Varde, Evans 3, Haderslev 2, Tønder, Fredericia 2 og Jerne.

Mester 2: Ribe, Stouby, Kolding, Esbjerg 2, Fredericia 3, Gråsten, Nørre Snede og Vojens.

Mesterrække 2 spiller deres kampe (runde 1-6) på hverdagsaftener. Såfremt afstanden mellem klubberne er mere end 70 km, kan udeholdet forlange, at kampen flyttes til om søndagen. Dette skal meddeles såvel hjemmeholdet som turneringslederen senest 14 dage før kampen oprindeligt var fastsat.

4-mands-rækkerne spiller før jul i geografisk opdelte grupper á 3-4 hold om placering i A- og B-rækker.

Disse A- og B-rækker spilles efter jul:

Der tilstræbes to A-rækker á 4 hold; vinderne af disse to A-rækker spiller oprykningskamp med 8-mands-hold om oprykning til Mesterrække 2.

De øvrige 4-mands hold spiller i B-rækker á 3-6 hold.

 

Med venlig hilsen

 

Vagn Lauritzen

 

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
Play-off kamp Tabel
4-mands forrunde 1 Tabel
4-mands forrunde 2 Tabel
4-mands forrunde 3 Tabel
4-mands forrunde 4 Tabel
4-mands forrunde 5 Tabel
A-række 1 Tabel
A-række 2 Tabel
Oprykningskamp fra A-rækken til Mesterrække 2 Tabel
B-række 1 Tabel
B-række 2 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
10-12-2018 Mesterrække 2 Vojens - Esbjerg 2 3½ - 4½
10-12-2018 Mesterrække 2 Fredericia 3 - Nørre Snede 1 3 - 5
10-12-2018 Mesterrække 2 Stouby - Kolding 1 7½ - ½
09-12-2018 Mesterrække 1 Springeren 2 - Jerne 1 4½ - 3½
09-12-2018 Mesterrække 1 Varde 1 - Fredericia 2 3½ - 4½
09-12-2018 Mesterrække 1 Evans 3 - Haderslev 2 5 - 3
22-11-2018 4-mands forrunde 5 Evans 4 - Nørre Snede 2 3½ - ½
21-11-2018 4-mands forrunde 1 Grindsted - Esbjerg 3 (2 - 2)
20-11-2018 4-mands forrunde 5 Varde 3 - Springeren 3 (-0½ - 3½)
20-11-2018 4-mands forrunde 2 Løgumkloster - Gråsten 2 2 - 2
20-11-2018 4-mands forrunde 1 Jerne 2 - Varde 2 0 - 4
20-11-2018 Mesterrække 2 Ribe - Nørre Snede 1 6 - 2
19-11-2018 4-mands forrunde 3 Fredericia 5 - Gråsten 3 4 - 0
19-11-2018 4-mands forrunde 4 Fredericia 4 - Vamdrup 1½ - 2½
19-11-2018 4-mands forrunde 2 Tønder 2 - Alssund 2 2 - 2
19-11-2018 Mesterrække 2 Kolding 1 - Esbjerg 2 3½ - 4½
19-11-2018 Mesterrække 2 Stouby - Vojens 4 - 4
18-11-2018 Mesterrække 2 Fredericia 3 - Gråsten 1 1½ - 6½
18-11-2018 Mesterrække 1 Fredericia 2 - Alssund 1 5½ - 2½
18-11-2018 Mesterrække 1 Tønder 1 - Jerne 1 4 - 4
18-11-2018 Mesterrække 1 Haderslev 2 - Springeren 2 4 - 4
18-11-2018 Mesterrække 1 Evans 3 - Varde 1 4 - 4
01-11-2018 4-mands forrunde 5 Evans 4 - Springeren 3 1 - 3
01-11-2018 4-mands forrunde 3 Gråsten 3 - Springeren 5 ½ - 3½
01-11-2018 4-mands forrunde 2 Gråsten 2 - Tønder 2 1½ - 2½
01-11-2018 Mesterrække 2 Gråsten 1 - Stouby 4 - 4
31-10-2018 4-mands forrunde 1 Grindsted - Jerne 2 2 - 2
30-10-2018 4-mands forrunde 2 Alssund 2 - Løgumkloster 2½ - 1½
30-10-2018 4-mands forrunde 1 Esbjerg 3 - Varde 2 2 - 2
30-10-2018 Mesterrække 2 Esbjerg 2 - Fredericia 3 3½ - 4½
29-10-2018 4-mands forrunde 5 Nørre Snede 2 - Varde 3 0 - 4
29-10-2018 4-mands forrunde 4 Vamdrup - Springeren 4 1 - 3
29-10-2018 Mesterrække 2 Vojens - Ribe 4½ - 3½
29-10-2018 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Kolding 1 3½ - 4½
28-10-2018 Mesterrække 1 Fredericia 2 - Jerne 1 6 - 2
28-10-2018 Mesterrække 1 Alssund 1 - Haderslev 2 5 - 3
28-10-2018 Mesterrække 1 Varde 1 - Tønder 1 5½ - 2½
28-10-2018 Mesterrække 1 Springeren 2 - Evans 3 4 - 4