Arbejder ...

loading

Instruks for kampledere i KSUs klubholdturnering

1: Til at lede kampen skal der udpeges en kampleder, som bør være i besiddelse af Unionens turneringslederlicens eller kamplederlicens.

Denne har pligt til:

a. at sørge for, at reglementet er til stede i spillelokalet ved hver kamps afvikling.

b. at påse, at nærværende spilleregler overholdes.

c. at overvåge kampens gang og at fastslå tidsoverskridelse.

d. at iværksætte de afgørelser, som kamplederen træffer i stridsspørgsmål , som kan fremkomme i løbet af kampen.

e. at pålægge spillerne straffe for forseelser eller brud på nærværende spilleregler.

 

2. Før kampene begynder skal kamplederen undersøge:

a. om brikkerne er stillet rigtigt op.

b. om urene er korrekt indstillet. Hvis der bruges mekaniske ure, om de er trukket op og stillet på kl. 4.00

c. om spillerne er anbragt således, at de ikke generer hinanden.

3. Kamplederen skal indskærpe spillerne, at der er noteringspligt indtil en spiller har mindre end 5 minutter tilbage af sin betænkningstid.

4: Han skal starte alle urene ved den fastsatte spilletids begyndelse, uanset om alle spillere er mødt.

5: Kamplederen skal sørge for, at der er ro i spillelokalet.

6: Kamplederen kan anmode en eller flere af de tilstedeværende om assistance. I så fald har denne/disse samme beføjelser og pligter som kamplederen.

7: Kamplederen skal udfylde et resultatkort, som skal underskrives af begge holdledere og ham selv. Senest dagen efter kampens afvikling indtastes oplysningerne herfra til DSUs hjemmeside.

8: Kamplederen skal pr. e-mail eller i holdturneringssystemet til turneringslederen indberette, hvis der under kampen er forekommet uregelmæssigheder eller protester.

 

Holdlederens rettigheder og pligter

1. Holdlederen skal inden kampens start udfylde resultatkortet med sit holds opstilling.

2. Holdlederen må bekendtgøre tidsoverskridelse.

3. Holdlederen må gøre en holdkammerat opmærksom på, at han har glemt at trykke på sit ur efter at have udført et træk.

4. Holdlederen må på en holdkammerats forespørgsel give vedkommende lov til at modtage eller afslå et remistilbud.

5. Holdlederen skal efter kampens afslutning underskrive resultatkortet.

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
1. række Tabel
2. række Tabel
3. række Tabel
4. række Tabel
5. række (Hold med 4 spillere) Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
30-03-2019 4. række Brøndby 2 - Valby 3 (6 - 1)
30-03-2019 3. række Tåstrup 2 - Lyngby-Virum 2 3½ - 4½
30-03-2019 3. række K41 2 - Nørrebro 3 6 - 2
30-03-2019 2. række Amager 1 - Musik 6 - 2
30-03-2019 3. række Herlev 2 - Amager 2 2½ - 5½
30-03-2019 1. række BMS 3 - Nørrebro 2 5 - 3
30-03-2019 Mesterrækken Odysseus 2 - Herlev 1 5½ - 2½
30-03-2019 Mesterrækken Caïssa Gladsaxe 1 - Brønshøj 3 5 - 3
30-03-2019 Mesterrækken Valby 1 - Frederiksberg 2 4 - 4
30-03-2019 4. række K41 3 - ØBRO 6 1½ - 6½
30-03-2019 2. række Ishøj 1 - ØBRO 5 3½ - 4½
30-03-2019 1. række Damhus 1 - Brøndby 1 4 - 4
30-03-2019 1. række Lyngby-Virum 1 - Damhus 2 7 - 1
30-03-2019 2. række Valby 2 - Brønshøj 4 4 - 2
30-03-2019 Mesterrækken ØBRO 3 - Hvidovre 1 5½ - 2½
30-03-2019 2. række ØBRO 4 - Tårnby 1 4 - 4
30-03-2019 4. række Amager 3 - Hvidovre 3 5 - 3
30-03-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Frederiksberg 5 - Damhus 3 ½ - 3½
30-03-2019 1. række Jernbanen - Frederiksberg 3 6 - 2
30-03-2019 3. række Frederiksberg 4 - Odysseus 3 1 - 7
30-03-2019 4. række Hvidovre 2 - Caïssa Gladsaxe 2 3½ - 4½
30-03-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Nørrebro 4 - BMS 4 4 - 0
26-03-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Ishøj 2 - Amager 4 1½ - 2½
05-03-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Nørrebro 4 - Amager 4 3 - 1
28-02-2019 4. række Valby 3 - Hvidovre 3 5 - 3
28-02-2019 Mesterrækken Valby 1 - Caïssa Gladsaxe 1 1 - 7
28-02-2019 3. række Tåstrup 2 - K41 2 4 - 4
28-02-2019 2. række Brønshøj 4 - ØBRO 4 4 - 4
28-02-2019 3. række Nørrebro 3 - Frederiksberg 4 5 - 3
28-02-2019 3. række Odysseus 3 - Herlev 2 6½ - 1½
27-02-2019 3. række Lyngby-Virum 2 - Amager 2 2½ - 5½
27-02-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Frederiksberg 5 - Nørrebro 4 ½ - 3½
27-02-2019 1. række Frederiksberg 3 - Nørrebro 2 3½ - 4½
26-02-2019 5. række (Hold med 4 spillere) BMS 4 - Blindes Skakklub 1 2½ - ½
26-02-2019 1. række BMS 3 - Lyngby-Virum 1 5½ - 2½
26-02-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Amager 4 - Damhus 3 3 - 1
26-02-2019 2. række Amager 1 - ØBRO 5 5 - 3
26-02-2019 Mesterrækken Hvidovre 1 - Brønshøj 3 4 - 4
26-02-2019 1. række Damhus 1 - Jernbanen 7½ - ½
26-02-2019 4. række Caïssa Gladsaxe 2 - Brøndby 2 5 - 3
26-02-2019 4. række K41 3 - Amager 3 3 - 5
25-02-2019 2. række Tårnby 1 - Ishøj 1 3½ - 4½
25-02-2019 1. række Brøndby 1 - Damhus 2 5½ - 2½
25-02-2019 4. række ØBRO 6 - Hvidovre 2 2 - 6
25-02-2019 2. række Musik - Valby 2 4 - 4
25-02-2019 Mesterrækken ØBRO 3 - Odysseus 2 3 - 5
25-02-2019 Mesterrækken Herlev 1 - Frederiksberg 2 3½ - 4½
07-02-2019 Mesterrækken Odysseus 2 - Hvidovre 1 3 - 5
07-02-2019 2. række Valby 2 - Amager 1 2 - 6
07-02-2019 Mesterrækken Brønshøj 3 - Valby 1 4½ - 3½