Arbejder ...

loading

Kendelsen er accepteret.

Nedenstående protest fra Faxe modtaget den torsdag den 5. december. (Kampen er spillet den 2/12 og ikke den 4/12 som der står i protesten).

 

Hermed fremsendes protest over resultatet mellem Theodor Gisli Sigurlidason (Faxe) og Jens Engelstoft (Næstved) i holdkampen i Næstved

Mandag d.4 december 2019.

 

Vi anerkender, at Theodor ikke har fulgt reglerne 100 procent, men ligeledes pointere vi, at for det første har Theodor ikke startet Jens`ur og for det andet,

at han har noteret Kc3 som sit sidste træk.

Theodor har altså ikke generet modstanderen. Hans eneste forglemmelse er, at han viser sin modstander trækket, inden dommeren ser det.

Når dommeren beder dem spille videre med den besked, at det bagefter skal undersøges, om der var tale om (trækgentagelse), kan resultatet kun dømmes remis.

Den  remis (trækgentagelse) som meddommer Thomas Christensen finder efter kampen.

Uanset om Jens eller Theodor havde vundet partiet, burde kampen dømmes remis.

 

Med venlig hilsen,

Svend-Erik Wehlast

Formand

Faxe skakklub

Tlf. 21314284

 

Ps.

 

Når man efterfølgende sætter en PC til at spille partiet stopper

spillet helt automatisk efter træk 51.

 

Holdturneringslederens kendelse:

Kendelsen afsiges i henhold til Skakspillets regler § 9.2.1
Partiet er remis på korrekt forlangende af en spiller der er i trækket, når den samme stilling for mindst tredje gang (ikke nødvendigvis ved trækgentagelse):
9.2.1.1 vil fremkomme, når han først noterer sit træk, hvilket ikke kan ændres, og meddeler dommeren sin hensigt om at udføre dette træk.

 

Og specielt § 9.4: Hvis en spiller rører en brik som i § 4.3 mister han retten til at kræve remis i henhold til § 9.2 eller 9.3 i dette træk.

 

I henhold til ovenstående afvises protesten.

 

Denne afgørelse kan ankes til turneringskomiteen. Dette gøres nemmest ved at sende den til holdturneringlederen der så videresender protesten med tilhørende bilag til komiteen. Protesten skal være mig i hænde senest den 16. december klokken 23:59.

 

Holdturneringsleder

Henning Jakobsen

Nr. Boulevard 57

4800 Nykøbing

TLF 5485 0970 (ikke SMS)

h.k.jakobsen@123dk.dk

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
A-Rækken Tabel
B-Række 1 Tabel
B-Række 2 Tabel
C-række 1 Tabel
C-række 2 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
11-03-2020 B-Række 2 Dragsholm 1 - Korsør 1 2 - 2
11-03-2020 B-Række 2 Dianalund 3 - Holbæk 4 ½ - 3½
11-03-2020 B-Række 2 Dianalund 2 - Sorø 1 1½ - 2½
11-03-2020 B-Række 2 Korsør 2 - Nykøbing S 2 ½ - 3½
10-03-2020 A-Rækken Faxe 2 - Slagelse 2 3 - 5
10-03-2020 A-Rækken Præstø 2 - Skovbo 1 4 - 4
10-03-2020 A-Rækken Holbæk 3 - Nykøbing F 1 (3½ - 4½)
10-03-2020 A-Rækken Køge 4 - Næstved 2 3 - 5
09-03-2020 B-Række 1 Præstø 3 - Møn 1 ½ - 3½
09-03-2020 B-Række 1 Faxe 4 - Vordingborg 1 ½ - 3½
09-03-2020 B-Række 1 Maribo 2 - Faxe 3 3 - 1
09-03-2020 C-række 1 Maribo 5 - Møn 2 3 - 1
07-03-2020 C-række 1 Maribo 4 - Sydøstlolland 2 3 - 1
07-03-2020 C-række 2 Køge 6 - Præstø 4 2½ - 1½
07-03-2020 C-række 2 Køge 5 - Sorø 2 3 - 1
07-03-2020 C-række 1 Sydøstlolland 2 - Maribo 5 2 - 2
07-03-2020 C-række 2 Sorø 2 - Køge 6 2 - 2
07-03-2020 C-række 2 Præstø 4 - Køge 5 1 - 3
02-03-2020 C-række 1 Møn 2 - Maribo 4 1 - 3
01-03-2020 Mesterrækken Nykøbing S 1 - Maribo 1 2 - 6
01-03-2020 Mesterrækken Køge 3 - Dianalund 1 8 - 0
01-03-2020 Mesterrækken Holbæk 2 - Haslev 1 5 - 3
01-03-2020 Mesterrækken Faxe 1 - Sydøstlolland 1 6 - 2
29-02-2020 C-række 2 Køge 6 - Sorø 2 1 - 3
29-02-2020 C-række 2 Køge 5 - Præstø 4 3 - 1
29-02-2020 C-række 2 Præstø 4 - Sorø 2 2 - 2
29-02-2020 C-række 2 Køge 5 - Køge 6 1½ - 2½
26-02-2020 B-Række 1 Vordingborg 1 - Maribo 2 2½ - 1½
26-02-2020 B-Række 1 Maribo 3 - Faxe 3 1 - 3
25-02-2020 B-Række 2 Holbæk 4 - Dianalund 2 2 - 2
25-02-2020 A-Rækken Køge 4 - Faxe 2 4½ - 3½
25-02-2020 A-Rækken Skovbo 1 - Holbæk 3 1 - 7
24-02-2020 B-Række 2 Nykøbing S 2 - Dragsholm 1 2 - 2
24-02-2020 B-Række 1 Møn 1 - Faxe 4 4 - 0
24-02-2020 B-Række 2 Sorø 1 - Korsør 2 1 - 3
24-02-2020 B-Række 2 Korsør 1 - Dianalund 3 3 - 1
24-02-2020 A-Rækken Nykøbing F 1 - Næstved 2 3½ - 4½
24-02-2020 A-Rækken Slagelse 2 - Præstø 2 2 - 6
17-02-2020 C-række 1 Møn 2 - Maribo 5 3 - 1
12-02-2020 C-række 1 Maribo 5 - Maribo 4 0 - 4
05-02-2020 B-Række 2 Dragsholm 1 - Korsør 2 3 - 1
29-01-2020 B-Række 2 Dianalund 2 - Korsør 1 1½ - 2½
29-01-2020 B-Række 2 Dianalund 3 - Nykøbing S 2 3 - 1
29-01-2020 B-Række 1 Maribo 2 - Møn 1 1 - 3
29-01-2020 B-Række 1 Maribo 3 - Vordingborg 1 2 - 2
28-01-2020 A-Rækken Holbæk 3 - Slagelse 2 4 - 4
28-01-2020 C-række 1 Sydøstlolland 2 - Maribo 4 1 - 3
27-01-2020 B-Række 2 Sorø 1 - Holbæk 4 2 - 2
27-01-2020 B-Række 1 Faxe 4 - Præstø 3 3 - 1
27-01-2020 A-Rækken Præstø 2 - Faxe 2 3½ - 4½