Arbejder ...

loading
december 17 2017
Af: VagnLauritzen

På hovedkredsens hjemmeside ligger der et oplæg til ny struktur for holdturneringen. Hvis du har interesse i emnet og gerne vil sætte dit præg på arbejdet, så kom gerne med ideer eller kommentarer.

oktober 13 2017
Af: VagnLauritzen

Efter tilmelding af yderligere 2 hold er der sket ændringer i A-række 1 og B-række 1.
Klik på tabellerne i højre side for at se mere.

Samtidig er kvalifikationskampen om oprykning til Mesterrække 2 blevet tilføjet.

september 27 2017
Af: VagnLauritzen

Styrkelisterne skal senest være oprettede før efterårsferien, dvs. ved udgangen af uge 41, søndag, den 15. oktober.

Har I problemer med at få det gjort, så sig til, så skal jeg forsøge at hjælpe jer.

september 24 2017
Af: VagnLauritzen

Der er 2 grupper á 6 hold i A rækken og 2 B-rækker med henholdsvis 6 og 4 hold.

Se mere ved at klikke på tabelknapperne til højre.

september 18 2017
Af: VagnLauritzen

Fordelingen af hold i A- og B- rækkerne har givet lidt udfordringer. Jeg arbejder på at finde en løsning, der tilgodeser flest mulige af klubbernes ønsker.

Jeg regner med at have planerne klar sidst på ugen.

Vagn Lauritzen

 

august 11 2017
Af: VagnLauritzen

Se nærmere ved at klikke på Indbydelse i højre kolonne.

juli 12 2017
Af: VagnLauritzen

Indbydelsen til den kommende holdturnering i Sydjysk Hovedkreds udsendes til alle klubformænd senest i uge 32 (7.-13. august 2017).


Denne sæsons Mesterrække 1 får nedenstående kampdatoer, mens de øvrige grupper spiller i ugen derefter (3. runde dog ugen før på grund af julen).
19/11 – 3/12 – 17/12 – 14/1 – 28/1 – 21/2 & 4/3.
Deltagerne i de 2 mestergrupper bliver i den kommende sæson:
Mester 1:
Springeren 2, Haderslev 2, Varde 1, Horsens 1, Ribe 1, Evans 3, Tønder 1, og Bov 2
Mester 2:
Esbjerg 2, Jerne 1, Kolding 1, Stouby 1, Evans 4, Gråsten 1, Fredericia 2, Fredericia 3

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
Kvalifikationskamp om oprykning til Mesterrække 2 Tabel
A-række gruppe 1 Tabel
A-række gruppe 2 Tabel
B-række gruppe 1 Tabel
B-række gruppe 2 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
17-01-2018 A-række gruppe 2 Grindsted 1 - Varde 2 1 - 3
16-01-2018 Mesterrække 2 Esbjerg 2 - Kolding 1 4 - 4
16-01-2018 B-række gruppe 2 Varde 3 - Jerne 2 ½ - 3½
16-01-2018 B-række gruppe 2 Springeren 4 - Fredericia 5 3 - 1
16-01-2018 A-række gruppe 2 Esbjerg 3 - Springeren 3 0 - 4
16-01-2018 A-række gruppe 2 Korning 1 - Evans 4 1½ - 2½
15-01-2018 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Fredericia 2 1 - 7
15-01-2018 Mesterrække 2 Fredericia 3 - Stouby 1 3½ - 4½
15-01-2018 B-række gruppe 1 Haderslev 3 - Bov 4 2½ - 1½
15-01-2018 B-række gruppe 1 Oversø-Frørup 1 - Gråsten 2 1½ - 2½
15-01-2018 B-række gruppe 1 Haderslev 4 - Alssund 2 1 - 3
15-01-2018 B-række gruppe 2 Fredericia 4 - Kolding 2 1 - 3
15-01-2018 A-række gruppe 1 Vojens 1 - Vamdrup 1 2½ - 1½
15-01-2018 A-række gruppe 1 Vojens 2 - Tønder 2 1½ - 2½
15-01-2018 A-række gruppe 1 Bov 3 - Løgumkloster 1 2½ - 1½
14-01-2018 Mesterrække 1 Horsens 1 - Haderslev 2 4½ - 3½
14-01-2018 Mesterrække 1 Tønder 1 - Bov 2 1½ - 6½
14-01-2018 Mesterrække 1 Ribe 1 - Springeren 2 1½ - 6½
14-01-2018 Mesterrække 1 Varde 1 - Evans 3 4 - 4
14-01-2018 Mesterrække 2 Jerne 1 - Gråsten 1 4½ - 3½
17-12-2017 Mesterrække 1 Tønder 1 - Varde 1 3½ - 4½
17-12-2017 Mesterrække 1 Bov 2 - Haderslev 2 4½ - 3½
17-12-2017 Mesterrække 1 Evans 3 - Ribe 1 5 - 3
17-12-2017 Mesterrække 1 Springeren 2 - Horsens 1 2 - 6
14-12-2017 Mesterrække 2 Gråsten 1 - Fredericia 3 1½ - 6½
11-12-2017 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Jerne 1 1 - 7
11-12-2017 Mesterrække 2 Fredericia 2 - Esbjerg 2 5 - 3
11-12-2017 Mesterrække 2 Stouby 1 - Kolding 1 4 - 4
07-12-2017 Mesterrække 2 Gråsten 1 - Esbjerg 2 4½ - 3½
07-12-2017 B-række gruppe 1 Gråsten 2 - Haderslev 3 1½ - 2½
05-12-2017 B-række gruppe 1 Alssund 2 - Oversø-Frørup 1 2 - 2
05-12-2017 A-række gruppe 2 Springeren 3 - Korning 1 2½ - 1½
05-12-2017 A-række gruppe 1 Løgumkloster 1 - Tønder 2 1 - 3
05-12-2017 A-række gruppe 2 Varde 2 - Evans 4 3½ - ½
05-12-2017 A-række gruppe 2 Esbjerg 3 - Grindsted 1 1 - 3
04-12-2017 B-række gruppe 2 Fredericia 5 - Varde 3 (1 - 3)
04-12-2017 B-række gruppe 2 Kolding 2 - Springeren 4 2½ - 1½
04-12-2017 Mesterrække 2 Kolding 1 - Fredericia 3 6 - 2
04-12-2017 Mesterrække 2 Fredericia 2 - Jerne 1 5 - 3
04-12-2017 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Stouby 1 4½ - 3½
04-12-2017 A-række gruppe 1 Bov 3 - Vojens 1 3 - 1
04-12-2017 A-række gruppe 1 Vamdrup 1 - Vojens 2 3 - 1
04-12-2017 B-række gruppe 2 Fredericia 4 - Jerne 2 ½ - 3½
04-12-2017 B-række gruppe 1 Bov 4 - Haderslev 4 2½ - 1½
03-12-2017 Mesterrække 1 Bov 2 - Varde 1 4½ - 3½
03-12-2017 Mesterrække 1 Haderslev 2 - Tønder 1 4 - 4
03-12-2017 Mesterrække 1 Springeren 2 - Evans 3 4 - 4
03-12-2017 Mesterrække 1 Ribe 1 - Horsens 1 2 - 6
23-11-2017 B-række gruppe 1 Gråsten 2 - Alssund 2 1 - 3
23-11-2017 A-række gruppe 2 Evans 4 - Grindsted 1 1 - 3