Arbejder ...

loading
januar 3 2019
Af: VagnLauritzen

Hovedkredsens bestyrelse har som det blev dem pålagt ved generalforsamlingen udarbejdet et forslag til ændring af holdturneringens struktur.

http://sydjysk-hk.dk/2019/01/03/forslag-til-aendring-af-holdturneringsstruktur/

december 28 2018
Af: VagnLauritzen

Hovedkredsens bestyrelse har tilladt at der etableres et holdsamarbejde midt i sæsonen. Holdsamarbejdet betyder, at tre af Løgumklosters spillere, der nu er overflyttet til Tønder, stadig kan spille på Løgumklosters hold. Løgumklosters styrkeliste er uændret.

december 28 2018
Af: VagnLauritzen


A- og B rækkerne er nu klar - der er kun få ændringer i forhold til det udsendte forslag. I A række 1 er der ingen fælles stævner, mens sidste runde i A række 2 spilles i Kolding hos Springeren. I B-række 2 er første og anden runde byttet i forhold til det oprindelige forslag.

december 12 2018
Af: VagnLauritzen

Forrunderne for 4-mandshold er afsluttede og fordelingen af hold i A- og B-rækkerne er klar:


A-række 1: Varde 2 (Nr. 1 i grp 1), Gråsten 2 (Nr 2 i grp. 2), Springeren 4 (Nr 1 i grp. 4), Varde 3 (Nr 2 i grp. 5).
A-række 2: Grindsted (Nr. 2 i grp 1), Løgumkloster (Nr. 1 i grp. 2), Fredericia 5 (Nr. 1 i grp. 3), Springeren 3 (Nr 1 i grp. 5)
B-række 1: Esbjerg 3 og Jerne 2 (Nr 3 og 4 i grp.1 - indbyrdes kamp føres med over), Fredericia 4 (Nr 3 i grp 4), Evans 4 og Nørre Snede 2 (Nr 3 og 4 i grp. 5 - indbyrdes kamp føres med over).
B-række 2: Alssund 2 og Tønder 2 (Nr 3 og 4 i grp 2 - indbyrdes kamp føres med over), Springeren 5 og Gråsten 3 (Nr 2 og 3 i grp. 3, indbyrdes kamp føres med over), Vamdrup (Nr 2 i grp. 4).
Jeg laver nu forslag til spilleplan, der sendes ud til høring snarest muligt.

november 13 2018
Af: VagnLauritzen

Kolding Skakklub har fået en ny spiller, Mads Bucka, han er sat ind som nr 10 på styrkelisten

november 5 2018
Af: VagnLauritzen

Haderslevs styrkeliste er blevet ændret for at rette en fejl, der er forbigået min opmærksomhed i første omgang. Haderslev 2's første bræt er nu nr. 9 på styrkelisten og de øverste 8 spillere er låst (forbeholdt Haderslev 1)

oktober 4 2018
Af: VagnLauritzen

Holdturneringens rækker er nu oprettet, og klubberne kan gå i gang med at oprette styrkelister og holdledere.
 
Skemaerne svarer stort set til de foreløbige, der blev sendt ud, kun er der i Mesterrække 2 ændret på ude- og hjemmekampe mellem Gråsten, Vojens og Kolding - de involverede klubber er orienteret i forvejen. Der er også ændret lidt på fordelingen af hold i 4-mands turneringen efter jul, for at undgå alt for lange køreafstande.
 
Holdledere og styrkelister skal være oprettet senest den 24. oktober.

maj 6 2018
Af: VagnLauritzen

Der udsendes invitation til turneringen i uge 32, og holdene skal tilmeldes senest uge 36.

Kvalificerede til Mesterrække 1 er Alssund 1, Springeren 2, Varde 1, Evans 3, Haderslev 2, Tønder 1, Fredericia 2 og Jerne.

Kvalificerede til Mesterrække 2 er Ribe, Stouby, Kolding 1, Esbjerg 2, Fredericia 3, Gråsten 1, Nørre Snede, Vojens 1.

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
Play-off kamp Tabel
4-mands forrunde 1 Tabel
4-mands forrunde 2 Tabel
4-mands forrunde 3 Tabel
4-mands forrunde 4 Tabel
4-mands forrunde 5 Tabel
A-række 1 Tabel
A-række 2 Tabel
Oprykningskamp fra A-rækken til Mesterrække 2 Tabel
B-række 1 Tabel
B-række 2 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
31-01-2019 B-række 2 Gråsten 3 - Vamdrup 1½ - 2½
31-01-2019 B-række 1 Evans 4 - Jerne 2 2½ - 1½
29-01-2019 Mesterrække 2 Ribe - Fredericia 3 5½ - 2½
29-01-2019 A-række 1 Varde 3 - Gråsten 2 1½ - 2½
29-01-2019 A-række 1 Varde 2 - Springeren 4 ½ - 3½
29-01-2019 A-række 2 Springeren 3 - Løgumkloster 2½ - 1½
29-01-2019 B-række 1 Esbjerg 3 - Fredericia 4 2½ - 1½
29-01-2019 B-række 2 Springeren 5 - Tønder 2 1½ - 2½
28-01-2019 Mesterrække 2 Stouby - Nørre Snede 1 3½ - 4½
28-01-2019 Mesterrække 2 Kolding 1 - Vojens 4½ - 3½
28-01-2019 A-række 2 Fredericia 5 - Grindsted 2½ - 1½
27-01-2019 Mesterrække 1 Alssund 1 - Evans 3 5½ - 2½
27-01-2019 Mesterrække 1 Jerne 1 - Varde 1 3½ - 4½
27-01-2019 Mesterrække 1 Springeren 2 - Tønder 1 5½ - 2½
27-01-2019 Mesterrække 1 Fredericia 2 - Haderslev 2 5½ - 2½
27-01-2019 Mesterrække 2 Esbjerg 2 - Gråsten 1 2 - 6
17-01-2019 A-række 1 Gråsten 2 - Springeren 4 1½ - 2½
16-01-2019 A-række 2 Grindsted - Springeren 3 0 - 4
15-01-2019 A-række 1 Varde 3 - Varde 2 2 - 2
15-01-2019 A-række 2 Løgumkloster - Fredericia 5 3½ - ½
15-01-2019 B-række 1 Esbjerg 3 - Evans 4 3½ - ½
15-01-2019 B-række 2 Alssund 2 - Springeren 5 2½ - 1½
14-01-2019 Mesterrække 2 Kolding 1 - Fredericia 3 5 - 3
14-01-2019 Mesterrække 2 Nørre Snede 1 - Esbjerg 2 3½ - 4½
14-01-2019 Mesterrække 2 Vojens - Gråsten 1 2½ - 5½
14-01-2019 Mesterrække 2 Stouby - Ribe 4½ - 3½
14-01-2019 B-række 1 Nørre Snede 2 - Fredericia 4 2 - 2
14-01-2019 B-række 2 Tønder 2 - Vamdrup 0 - 4
13-01-2019 Mesterrække 1 Tønder 1 - Fredericia 2 1 - 7
13-01-2019 Mesterrække 1 Jerne 1 - Evans 3 1 - 7
13-01-2019 Mesterrække 1 Haderslev 2 - Varde 1 3 - 5
13-01-2019 Mesterrække 1 Alssund 1 - Springeren 2 5½ - 2½
08-01-2019 Mesterrække 1 Alssund 1 - Tønder 1 2½ - 5½
13-12-2018 Mesterrække 2 Gråsten 1 - Ribe 5 - 3
11-12-2018 4-mands forrunde 5 Springeren 3 - Nørre Snede 2 4 - 0
11-12-2018 4-mands forrunde 5 Varde 3 - Evans 4 2½ - 1½
11-12-2018 4-mands forrunde 4 Springeren 4 - Fredericia 4 3 - 1
11-12-2018 4-mands forrunde 3 Springeren 5 - Fredericia 5 1½ - 2½
11-12-2018 4-mands forrunde 2 Alssund 2 - Gråsten 2 1½ - 2½
11-12-2018 4-mands forrunde 2 Løgumkloster - Tønder 2 3 - 1
11-12-2018 4-mands forrunde 1 Jerne 2 - Esbjerg 3 2½ - 1½
11-12-2018 4-mands forrunde 1 Varde 2 - Grindsted 1½ - 2½
10-12-2018 Mesterrække 2 Stouby - Kolding 1 7½ - ½
10-12-2018 Mesterrække 2 Fredericia 3 - Nørre Snede 1 3 - 5
10-12-2018 Mesterrække 2 Vojens - Esbjerg 2 3½ - 4½
09-12-2018 Mesterrække 1 Springeren 2 - Jerne 1 4½ - 3½
09-12-2018 Mesterrække 1 Varde 1 - Fredericia 2 3½ - 4½
09-12-2018 Mesterrække 1 Evans 3 - Haderslev 2 5 - 3
22-11-2018 4-mands forrunde 5 Evans 4 - Nørre Snede 2 3½ - ½
21-11-2018 4-mands forrunde 1 Grindsted - Esbjerg 3 (2 - 2)