Arbejder ...

loading
december 9 2018
Af: leifhamborg

Efter omstændigheder, som nærmere burde forekomme i en Buster Keaton komedie end i en seriøs skakturnering, er dagens kamp i Mesterrækken mellem Holstebro 1 og Lemvig 1 ikke blevet spillet.
Kort før kampstart - med alle brikker og ure på plads - lykkedes det hjemmeholdet at smække sig ude af spillestedet.

Leif Hamborg, den 9. december 2018

 

november 19 2018
Af: leifhamborg

Morsø Skakklub har fået et nyt medlem.
Jørgen Friestrup Madsen (tildelt rating: 1300), som er blevet placeret som nr. 5,5 på styrkelisten og dermed klar til kampen på torsdag mod THY 2 i Thisted.

Leif Hamborg, den 19. november 2018

 

november 18 2018
Af: leifhamborg

THY Skakklub har fået dispensation til at bruge spillende dommer i dagens kamp i Mesterrækken mellem THY 1 og Holstebro 1, samt kampene THY 1 - Skive 2 den 9. december 2018 og THY 1 - Viborg 2 den 27. januar 2019.

Leif Hamborg, den 18. november 2018

 

november 7 2018
Af: leifhamborg

Kampen Aulum - Ringkøbing, der skulle have været spillet tirsdag den 22. november er flyttet til tirsdag den 4. december efter aftale mellem klubberne.

Leif Hamborg, den 7. november 2018

november 2 2018
Af: leifhamborg

Skive Skakklub har fået et nyt medlem.
Oleh Sivachenko (tildelt rating: 1800), som er blevet placeret som nr. 19 på styrkelisten her i systemet (dvs. mellem Lars Foldager Pedersen og Rolf Diderichsen).

Leif Hamborg, den 2. november 2018

 

oktober 30 2018
Af: leifhamborg

Følgende spillere er indmeldt i DSU og klar til at spille i holdturneringen.

Morsø: Bent Richard Lynggaard (tildelt rating: 1000), placering som nr. 8,5 på styrkelisten.
Vorgod: Niels Henrik Hansen (rating: 1084), placering som nr. 12,5 på styrkelisten.

Leif Hamborg, den 30. oktober 2018

oktober 27 2018
Af: leifhamborg

Tilføjelser til styrkelisterne i det trykte program
Følgende spillere er indmeldt i DSU pr. 1/10 2018.
Skive: Lars Foldager Pedersen (rating: 1823), placeres som nr. 17,5 på styrkelisten.
Ringkøbing: Gert Søgaard Kristensen (tildelt rating: 1400), placeres som nr. 8,5 på styrkelisten.
Herning: Steen Møller (tildelt rating: 1800), ikke sat på styrkelisen, og dermed ikke spilleberettiget i holdturneringen.

Leif Hamborg, den 27. oktober 2018
opdateret 28/10

 

oktober 23 2018
Af: leifhamborg

Holdturneringen starter på søndag med tre kampe i Mesterrækken. A- og B-rækken spiller de følgende hverdage, mens C-rækken først starter den 20/11 2018.
 
Ændring af spillested
Holstebros søndagskampe i Mesterrækken (på søndag mod Herning 2, 9/12 2018 mod Lemvig 1 og 27/1 2019 mod Skive 3) spilles på Sønderlandsskolen, Sønder Alle 25, 7500 Holstebro.
 
Op- og nedrykning fra Mesterrækken og A-rækken
Der er ingen direkte nedrykning fra Mesterrækken, og fra A-rækken rykker kun nr. 9 ned.
Hvis begge hovedkredsens 2. divisionshold (Kjellerup og Skive) rykker ned i Mesterrækken, rykker nr. 7 i Mesterrækken og nr. 8 i A-rækken ned i henhold til reglen om supplerende op- og nedrykning.
Hvis hverken Kjellerup eller Skive rykker ned i Mesterrækken, rykker både nr. 1 og 2 i A-rækken op i Mesterrækken, og nedrykningen fra A-rækken annulleres.
Vinderen af B-rækken rykker op i A-rækken.
Og dermed har vi forhåbentlig i sæsonen 2019/20 igen både en Mester- og A-række med 8 hold.
Leif Hamborg, den 23. oktober 2018
 

oktober 10 2018
Af: leifhamborg

Mesterrækken vil i den kommende sæson blive spillet med kun 7 hold. Det skyldes at Ringkøbing Skakklub ikke har ønsket at rykke op i rækken og at ingen af holdene fra A-rækken har taget imod tilbuddet om at overtage pladsen.

Det betyder at der - inkl. Ringkøbing - er 9 hold, der er kvalificeret til at spille i A-rækken.

Derfor har det været nødvendigt at indskyde to ekstra spillerunder, som bliver:

Runde 8: uge 13 (25. - 28. marts 2019) og Runde 9: uge 15 (samlet stævne torsdag den 11. april 2019).

Der er tilmeldt 11 fire-mands-hold, som er fordelt med 7 hold i B-rækken og med 4 hold i C-rækken, der spiller dobbeltrunde. Der er således kun 6 runder i C-rækken, som ikke spiller i den uge, hvor de øvrige rækker spiller 1. runde.

I Mester-, A- og B-rækken er der et ulige antal hold, hvilket betyder at holdene på skift er oversiddere. Dette er selvfølgelig ikke optimalt, men har været den mindst ringe løsning. 

Gruppeinddelingen og kampprogrammet kan allerede ses her på siden.

Leif Hamborg, den 10. oktober 2018

 

august 25 2018
Af: leifhamborg

Indbydelsen til holdturneringen kan ses under "Info" og er dags dato sendt pr. mail til klubformændene i 9. hovedkreds.

Runderne spilles således:

Runde Mesterrækken A-, B- og C-rækken
1. Søndag den 28. oktober 2018 29. oktober - 1. november 2018
2. Søndag den 18. november 2018 19. - 22. november 2018
3. Søndag den 9. december 2018 10. - 13. december 2018
4. Søndag den 13. januar 2019 14. - 17. januar 2019
5. Søndag den 27. januar 2019 28. - 31. januar 2019
6. Søndag den 24. februar 2019 25. - 28. februar 2019
7. Søndag den 10. marts 2019 11. - 14. marts 2019

 

A-, B- og C-rækken spiller som sædvanlig på hjemmeholdets klubaften.

Berettiget til at spille i Mesterrækken er: Holstebro 1 (nedrykker fra 2. division), THY 1, Herning 2, Skive 2, Viborg 2, Lemvig 1, Skive 3 og Ringkøbing (oprykker fra A-rækken).

Berettiget til at spille i A-rækken er: Holstebro 2 (nedrykker fra Mesterrækken), Aulum, THY 2, Viborg 3, Vorgod 1, Herning 3, Skive 4 og Morsø (oprykker fra B-rækken).

Reserver til A-rækken er i følgende rækkefølge: 1) Kjellerup 2, 2) Ikast og 3) Herning 4.

Alle øvrige hold kan kun tilmeldes som 4-mandshold.

Leif Hamborg, den 25. august 2018

Alle nyheder