Arbejder ...

loading
februar 16 2019
Af: Jacob Carstensen

Op- og nedrykningen afhænger af antallet af KSU-hold, som rykker ned fra 2. division gruppe 1 og 2. Man kan læse nærmere i reglementets punkt 10 og 11:

http://holdskak.skak.dk/TeamTour/Message?teamTourId=42&messageId=112

Det er givet, at mindst nr. 1 i alle grupper rykker op. Sandsynligvis også nr. 2. Desuden rykker mindst et hold ned. Det kan dog let blive til både to og tre nedrykkere. 4. række har ingen nedrykkere.

Det bliver altså afklaret med 2. divisions afslutning 10. marts.

september 28 2018
Af: Jacob Carstensen

Turneringsprogrammet er fastlagt. Der kan blive ændret enkelte kampe ved en gensidig aftale mellem klubberne.

Klubber med et ønske om at flytte en kamp skal kontake: holdturnering@ksu.dk

september 23 2018
Af: Jacob Carstensen

Turneringskomitéen i holdturneringen i 1. hovedkreds består igen i år af

Claus Olsen, Odysseus
Søren Møller Hansen, ØBRO
Niels Erik Andersen, Brønshøj

Ved klager over afgørelser af holdturneringslederen, så kontaktes først holdturneringslederen: holdturnering@ksu.dk

september 1 2018
Af: Jacob Carstensen

Turneringen spilles i disse uger:
1. runde: uge 44: 29. oktober - 1. november
2. runde: uge 47: 19. november - 22. november
3. runde: uge 50: 10. december - 13.december
4. runde: uge 3: 14. januar - 17. januar
5. runde: uge 6: 4.februar - 7. februar
6. runde: uge 9: 25. februar - 28. februar
7. runde: Lørdag 30. marts kl. 13, Fællesafslutning på Tapeten i Ballerup

september 1 2018
Af: Jacob Carstensen

 

Klubberne skal være opmærksomme på disse deadlines:

23. september: Indsendelse af antal deltagende hold i hovedkredsens holdturnering fra den enkelte klub pr. e-mail: holdturnering@ksu.dk

8. oktober: Oprettelse af styrkeliste, holdopstilling, holdledere, spillested mv. i holdturneringssystemet.

Kampprogrammet offentliggøres senest 30. september.

september 1 2018
Af: Jacob Carstensen

Holdene er kvalificeret til følgende gruppeinddeling:

Mesterrækken
Brønshøj 3
Caïssa Gladsaxe 1
Frederiksberg 2
Herlev 1
Hvidovre 1
Odysseus 2
Valby 1
ØBRO 3

1. række
BMS 3
Brøndby 1
Damhus 1
Damhus 2
Frederiksberg 3
Jernbanen
Lyngby-Virum 1
Nørrebro 2

2. række
Amager 1
Brønshøj 4
Ishøj 1
Musik 1
Tårnby
Valby 2
ØBRO 4
ØBRO 5

3. række 
Frederiksberg 4
Herlev 2
K41 2
Lyngby-Virum 2
Nørrebro 3
Nørrebro 4
Odysseus 3
Tåstrup 2

4. række
Amager 2
Amager 3
Brøndby 2
Caïssa Gladsaxe 2
Frederiksberg 5
Hvidovre 2
Hvidovre 3
Valby 3

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
1. række Tabel
2. række Tabel
3. række Tabel
4. række Tabel
5. række (Hold med 4 spillere) Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
07-02-2019 Mesterrækken Odysseus 2 - Hvidovre 1 3 - 5
07-02-2019 2. række Valby 2 - Amager 1 2 - 6
07-02-2019 Mesterrækken Brønshøj 3 - Valby 1 4½ - 3½
06-02-2019 1. række Lyngby-Virum 1 - Frederiksberg 3 5 - 3
06-02-2019 3. række Frederiksberg 4 - Tåstrup 2 5 - 3
06-02-2019 Mesterrækken Frederiksberg 2 - ØBRO 3 ½ - 7½
06-02-2019 Mesterrækken Caïssa Gladsaxe 1 - Herlev 1 7 - 1
05-02-2019 4. række Amager 3 - Valby 3 2½ - 5½
05-02-2019 3. række Amager 2 - Odysseus 3 3 - 5
05-02-2019 1. række Jernbanen - Brøndby 1 2½ - 5½
05-02-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Damhus 3 - Ishøj 2 2½ - 1½
05-02-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Blindes Skakklub 1 - Frederiksberg 5 3 - 1
05-02-2019 4. række Hvidovre 2 - K41 3 7 - 1
05-02-2019 4. række Hvidovre 3 - Caïssa Gladsaxe 2 4 - 4
05-02-2019 3. række K41 2 - Lyngby-Virum 2 4 - 4
05-02-2019 1. række Damhus 2 - BMS 3 1 - 7
04-02-2019 4. række Brøndby 2 - ØBRO 6 4 - 4
04-02-2019 3. række Herlev 2 - Nørrebro 3 2 - 6
04-02-2019 2. række ØBRO 5 - Tårnby 1 4½ - 3½
04-02-2019 2. række ØBRO 4 - Musik 5 - 3
04-02-2019 2. række Ishøj 1 - Brønshøj 4 1½ - 6½
04-02-2019 1. række Nørrebro 2 - Damhus 1 3 - 5
17-01-2019 2. række Valby 2 - ØBRO 5 6½ - 1½
17-01-2019 Mesterrækken Odysseus 2 - Brønshøj 3 3 - 5
17-01-2019 2. række Brønshøj 4 - Tårnby 1 5½ - 2½
17-01-2019 3. række Tåstrup 2 - Herlev 2 2 - 6
17-01-2019 3. række Nørrebro 3 - Odysseus 3 4½ - 3½
16-01-2019 3. række Lyngby-Virum 2 - Frederiksberg 4 5 - 3
16-01-2019 1. række Frederiksberg 3 - BMS 3 2½ - 5½
15-01-2019 3. række K41 2 - Amager 2 6½ - 1½
15-01-2019 4. række Hvidovre 2 - Amager 3 5 - 3
15-01-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Blindes Skakklub 1 - Nørrebro 4 0 - 4
15-01-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Damhus 3 - BMS 4 2 - 2
15-01-2019 Mesterrækken Hvidovre 1 - Frederiksberg 2 6 - 2
15-01-2019 4. række Caïssa Gladsaxe 2 - Valby 3 7½ - ½
15-01-2019 4. række K41 3 - Brøndby 2 4 - 4
15-01-2019 2. række Amager 1 - ØBRO 4 3½ - 4½
15-01-2019 1. række Damhus 1 - Lyngby-Virum 1 7 - 1
15-01-2019 1. række Jernbanen - Damhus 2 4½ - 3½
14-01-2019 2. række Musik - Ishøj 1 3½ - 4½
14-01-2019 Mesterrækken ØBRO 3 - Caïssa Gladsaxe 1 3 - 5
14-01-2019 Mesterrækken Herlev 1 - Valby 1 4 - 4
14-01-2019 5. række (Hold med 4 spillere) Ishøj 2 - Frederiksberg 5 2 - 2
14-01-2019 4. række ØBRO 6 - Hvidovre 3 4½ - 3½
14-01-2019 1. række Brøndby 1 - Nørrebro 2 4 - 4
13-12-2018 5. række (Hold med 4 spillere) Nørrebro 4 - Damhus 3 3 - 1
13-12-2018 Mesterrækken Valby 1 - ØBRO 3 2½ - 5½
13-12-2018 4. række Valby 3 - ØBRO 6 4 - 4
13-12-2018 3. række Odysseus 3 - Tåstrup 2 4 - 4
13-12-2018 Mesterrækken Brønshøj 3 - Herlev 1 4½ - 3½