Arbejder ...

loading
marts 11 2020
Af: Lars Erik Linderod

Her til aften den 11. marts har jeg besluttet at aflyse fællesafslutningen i A-rækken, som skulle have fundet sted i Allerød torsdag den 12. marts. Årsagen er udbruddet af Covid-19 virus, der har skabt bekymring i mange klubber og hos mange skakspillere. Om to uger vil en dato blive meldt ud, inden hvilken kampene skal være afviklet hos de klubber, der har hjemmebane i tabellen i sidste runde. Der bliver med andre ord ingen fællesafslutning. 

Lars Erik Linderod

Holdturneringsleder i 8. Hovedkreds 

marts 2 2020
Af: Lars Erik Linderod

I mesterrækken medbringer 'hjemmeholdene' skakure; i A-rækken brikker, brætter og skakure; i B-rækken ingenting, da Furesø oplyser, at de har tilstrækkeligt med materiel.          Hvis materiellet ikke medbringes,vil det medføre, at det pågældende hold vil blive taberdømt med cifrene 0-8.

 

februar 20 2020
Af: elo@chessspot.dk

Helsingør Skakklub har skiftet spillested til:

Skolen i bymidten
(Afdeling Byskolen)
Marienlyst Allé 2,  Bygn. 11, 2. sal
3000 Helsingør

oktober 23 2019
Af: Lars Erik Linderod

Særligt om enkelte spillere: Torben Autzen, Roskilde, Hans Henrik Hviid, Hillerød, Kaj Refsgaard, Solrød og Jørgen Scheuer, Frederikssund er fritaget for noteringspligt under forudsætning af, at der i hvert af deres partier trækkes 10 minutter fra deres betænkningstid.

oktober 23 2019
Af: Lars Erik Linderod

Det er lykkedes Helsingør Skakklub at skaffe sig nye lokaler, og derfor kan klubben påtage sig at arrangere fællesafslutning i Mesterrækken. Fællesafslutningen vil derfor finde sted den 8. marts 2020 på: Skolen i bymidten, (Afdeling byskolen) Marienlyst Allé 2, bygning 11, 2.sal, 3000 Helsingør. 

oktober 23 2019
Af: elo@chessspot.dk

1. rundes kamp mellem Solrød 2 og Hillerød 6 er flyttet til den 24.11. kl. 10.00 og spilles på Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge.

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
A-rækken Tabel
B-rækken Tabel
D-rækken Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
10-03-2020 B-rækken Hillerød 5 - Furesø 2 3 - 5
10-03-2020 B-rækken Allerød 4 - Frederikssund 2 3½ - 4½
10-03-2020 B-rækken Frederiksværk 2 - Hillerød 4 ½ - 7½
10-03-2020 B-rækken Roskilde 2 - Helsingør 3 2½ - 5½
08-03-2020 Mesterrækken Frederiksværk 1 - Sjælsø 1 2½ - 5½
08-03-2020 Mesterrækken Helsingør 2 - Allerød 2 3 - 5
08-03-2020 Mesterrækken Roskilde 1 - Helsingør 1 2½ - 5½
08-03-2020 Mesterrækken Frederikssund 1 - Hillerød 3 4½ - 3½
28-02-2020 A-rækken NSK 1 - Solrød 1 8 - 0
27-02-2020 B-rækken Allerød 4 - Helsingør 3 2½ - 5½
27-02-2020 B-rækken Frederikssund 2 - Hillerød 5 4 - 4
27-02-2020 A-rækken Allerød 3 - Sjælsø 2 2½ - 5½
25-02-2020 B-rækken Furesø 2 - Frederiksværk 2 6½ - 1½
25-02-2020 B-rækken Hillerød 4 - Roskilde 2 6 - 2
25-02-2020 D-rækken Sjælsø 3 - FHS 2 1 - 3
25-02-2020 D-rækken Hillerød 6 - Egedal-Jyllinge 1 0 - 4
25-02-2020 D-rækken Solrød 2 - Nordkalotten 3 1½ - 2½
24-02-2020 A-rækken FHS 1 - Gribskov 1 5 - 3
24-02-2020 A-rækken Espergærde 1 - Nordkalotten 2 3½ - 4½
23-02-2020 Mesterrækken Frederiksværk 1 - Hillerød 3 2½ - 5½
23-02-2020 Mesterrækken Helsingør 1 - Frederikssund 1 6½ - 1½
23-02-2020 Mesterrækken Allerød 2 - Roskilde 1 2 - 6
23-02-2020 Mesterrækken Sjælsø 1 - Helsingør 2 3½ - 4½
30-01-2020 A-rækken Nordkalotten 2 - Allerød 3 6½ - 1½
30-01-2020 D-rækken FHS 2 - Hillerød 6 3 - 1
29-01-2020 B-rækken Frederiksværk 2 - Frederikssund 2 4 - 4
29-01-2020 A-rækken Solrød 1 - Espergærde 1 4½ - 3½
29-01-2020 D-rækken Solrød 2 - FHS 2 2 - 2
28-01-2020 B-rækken Roskilde 2 - Furesø 2 3 - 5
28-01-2020 B-rækken Helsingør 3 - Hillerød 4 2½ - 5½
28-01-2020 B-rækken Hillerød 5 - Allerød 4 4 - 4
28-01-2020 A-rækken Gribskov 1 - NSK 1 1 - 7
27-01-2020 A-rækken Sjælsø 2 - FHS 1 4½ - 3½
27-01-2020 D-rækken Sjælsø 3 - Nordkalotten 3 1 - 2
27-01-2020 D-rækken Egedal-Jyllinge 1 - Solrød 2 2½ - 1½
26-01-2020 Mesterrækken Helsingør 2 - Hillerød 3 6 - 2
26-01-2020 Mesterrækken Allerød 2 - Helsingør 1 2½ - 5½
26-01-2020 Mesterrækken Sjælsø 1 - Frederikssund 1 4 - 4
26-01-2020 Mesterrækken Frederiksværk 1 - Roskilde 1 2½ - 5½
16-01-2020 B-rækken Allerød 4 - Frederiksværk 2 4 - 4
16-01-2020 B-rækken Frederikssund 2 - Roskilde 2 3 - 5
16-01-2020 A-rækken Allerød 3 - Solrød 1 3½ - 4½
16-01-2020 D-rækken Nordkalotten 3 - Egedal-Jyllinge 1 1 - 3
14-01-2020 B-rækken Hillerød 5 - Helsingør 3 0 - 8
14-01-2020 B-rækken Furesø 2 - Hillerød 4 4½ - 3½
14-01-2020 D-rækken Hillerød 6 - Sjælsø 3 1½ - 2½
13-01-2020 A-rækken FHS 1 - Nordkalotten 2 5 - 3
13-01-2020 A-rækken Sjælsø 2 - Gribskov 1 4½ - 3½
13-01-2020 A-rækken Espergærde 1 - NSK 1 0 - 8
12-01-2020 Mesterrækken Frederikssund 1 - Allerød 2 3½ - 4½