Arbejder ...

loading
marts 8 2016
Af: Christian Dahl

Med Bov 2's sejr over Springeren 3 i A-rækkens oprykningskamp er den første holdturnering i den nye Sydjyske Hovedkreds slut.

Ribe klarede desværre ikke Viby i nedrykningskampen, hvorved vi fik 3 nedrykkere i hovedkredsen fra 2. division.

Næste års Mesterrække 1 får nedenstående kampdatoer, mens de øvrige grupper spiller i ugen derefter.

6/11 – 20/11 – 11/12 – 15/1 – 29/1 – 26/2 & 12/3.

Deltagerne i de 2 mestergrupper bliver i den kommende sæson:

Mester 1:

Horsens 1, Ribe 1, Varde 1, Tønder 1, Alssund 1, Esbjerg 2, Evans 2 og Evans 3

Mester 2:

Gråsten 1, Stouby 1, Kolding 1, Jerne 1, Fredericia 2, Bov 2, Esbjerg 3 og Evans 4

Præmielisten:

MESTER 1:

  1. Haderslev 2
  2. Springeren 2

MESTER 2:

  1. Alssund 1
  2. Stouby 1

A-RÆKKEN GRUPPE 1:

  1. Bov 2
  2. Vojens 1

A-RÆKKEN GRUPPE 2:

  1. Springeren 3
  2. Grindsted 1

B-RÆKKEN GRUPPE 1:

  1. Løgumkloster 1

B-RÆKKEN GRUPPE 2:

  1. Fredericia 5

B-RÆKKEN GRUPPE 3:

  1. Korning 1

Præmierne er gavekort til Dansk Skaksalg ApS. Jeg har aftalt med lederen hos Dansk Skaksalg, at alle gavekortene bliver direkte godskrevet de respektive klubbers konti hos Skaksalget. 

For Mestergrupperne er 1. og 2. præmien henholdsvis 750 kr. og 500 kr.

I A-grupperne er præmierne 600 kr. og 400 kr., og i B-grupperne er der 500 kr. til vinderen.

Der har ikke været medlemmer, som har scoret maksimumpoint i den netop afsluttede sæson.

Jeg ønsker alle præmietagerne og oprykkerne tillykke og siger samtidig tak for denne sæson.

Det har været en stor fornøjelse at arbejde med det nye holdturneringssystem. Stor tak til Dansk Skak Union i almindelighed og i særdeleshed til Michael Nielsen, som har udviklet systemet.

I starten af august måned vender jeg tilbage til alle klubformændene med indbydelsen til hold-sæsonen 2016/17.

marts 3 2016
Af: Christian Dahl

På mandag den 7. marts 2016 kl. 19.15 tager Bov 2 imod Springeren 3 for at spille om oprykningen til Mester 2.

Kampen vil blive sat op her på siden i morgen fredag den 4. marts 2016.

Ligeledes vil jeg i morgen bestille gavekortene hos Dansk Skaksalg til holdturneringens præmietagere. Disse forventes udsendt til de respektive klubformænd umiddelbart efter jeg har modtaget dem fra skaksalget.

februar 29 2016
Af: Christian Dahl

Der er nu åbnet mulighed for, at klubben der holder afslutningsstævnerne i Mester 2 og A-rækkerne - henholdsvis Esbjerg, Ribe og Grindsted - at de kan nu indberette alle resultaterne fra afslutningsstævnerne.

Jeg har ikke testet det af, men det burde virke. Hvis der opstår problemer ved indberetningen må I meget gerne sende mig en mail med enkeltresultaterne og jeg skal få dem lagt ind hurtigst muligt.

februar 5 2016
Af: Christian Dahl

I holdturneringsreglementet er der lavet nedenstående 3 små ændringer af administrativ karakter. Disse fremgår af reglementet, når man klikke på dette i øverste højre side under "Yderligere info".

Der er lagt link bag "skakhåndbogen" og "reglement", som betyder at ved et klik på disse understregede ord kommer man direkte ind på henholdsvis Skakhåndbogen og "Reglementet".

Derudover er der tilføjet en parantes (markeret nedenfor med rød skrift), som fortæller, hvordan man finder styrkelisterne på holdturneringshjemmesiden.

 

Skakhåndbogen. Hjemmeholdet er ansvarlig for, at skakhåndbogen – enten et ajourført eksemplar eller i form af elektronisk adgang – er til stede.

Holdturneringsreglement og styrkeliste.  Hjemmeholdet er ansvarlig for, at nærværende reglement samt klubbernes styrkelister er til stede i spillelokalet (styrkelisterne findes ved at klikke på klubnavn i den holdturneringstabel/række og gruppe, hvor klubben deltager).

januar 24 2016
Af: Christian Dahl

Instruks for kampledere og holdledere i Sydjysk Hovedkreds´ holdturnering er lagt ud under yderligere Info i højre side.

 

november 13 2015
Af: Christian Dahl
Billede

Til alle hjemmehold.

Ifølge Reglementet for holdturneringen i Sydjysk Hovedkreds "§ 7 Kampenes afvikling" står der nederst:

"Skakhåndbogen. Hjemmeholdet er ansvarlig for, at skakhåndbogen – enten et ajourført eksemplar eller i form af elektronisk adgang – er til stede.

Holdturneringsreglement og styrkeliste.  Hjemmeholdet er ansvarlig for, at nærværende reglement samt klubbernes styrkelister er til stede i spillelokalet."

Dette betyder, at hjemmeholdet skal have printet hjemmeholdets og udeholdets styrkelister ud eller have let adgang til, at disse kan ses via elektronisk adgang.

Der er har flere steder været usikkerhed omkring holdopstillingerne, hvilket har kunnet undgås ved at ovennævnte var overholdt.

 

november 1 2015
Af: Christian Dahl

I højre side under "Yderligere info" er der nu mulighed for at finde blanke resultatkort, som kan udskrives.

Derudover er der samme sted lavet links til de sidste 3 års holdturnering for 4.- 5. hovedkreds.

oktober 29 2015
Af: Christian Dahl
Billede

Der er nu mulighed for at lægge partier ind under de spillede kampe.

I A-rækken Gruppe 1 mellem Vojens 1 og Bov 2 kan de 4 partier ses, hvis man klikker på resultatet i gruppen.

Der er også partier i B-rækken Gruppe 1 mellem Vojens 2 og Bov 3.

Alle opfordres til at lægge partier ind i systemet, så det gør siden endnu mere levende.

Alle resultater fra 1. runde er nu indberettet og godkendt. Fra min side har den nye holdturneringshjemmeside fungeret perfekt og den har været en fornøjelse at arbejde med.

oktober 10 2015
Af: Christian Dahl

Holdturneringsreglementet og turneringskomiteens medlemmer kan nu findes ude til højre på skærmbilledet.

 

 

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrække 1 Tabel
Mesterrække 2 Tabel
A-rækken Gruppe 1 Tabel
A-rækken Gruppe 2 Tabel
B-rækken Gruppe 1 Tabel
B-rækken Gruppe 2 Tabel
B-rækken Gruppe 3 Tabel
Finale i A-rækken Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
07-03-2016 Finale i A-rækken Bov 2 - Springeren 3 5½ - 2½
02-03-2016 A-rækken Gruppe 2 Grindsted 1 - Fredericia 3 3½ - ½
02-03-2016 A-rækken Gruppe 2 Vamdrup 1 - Springeren 4 2 - 2
02-03-2016 A-rækken Gruppe 2 Evans 5 - Springeren 3 2½ - 1½
01-03-2016 A-rækken Gruppe 1 Gråsten 2 - Haderslev 3 0 - 4
01-03-2016 A-rækken Gruppe 1 Vojens 1 - Alssund 2 3 - 1
01-03-2016 Mesterrække 2 Nr. Snede 1 - Alssund 1 0 - 8
01-03-2016 Mesterrække 2 Evans 4 - Jerne 1 5½ - 2½
01-03-2016 Mesterrække 2 Varde 2 - Kolding 1 3 - 5
01-03-2016 Mesterrække 2 Esbjerg 3 - Stouby 1 1½ - 6½
01-03-2016 A-rækken Gruppe 1 Ribe 3 - Bov 2 ½ - 3½
01-03-2016 A-rækken Gruppe 1 Ribe 2 - Oversø-Frørup 1 4 - 0
28-02-2016 Mesterrække 1 Fredericia 2 - Tønder 1 4½ - 3½
28-02-2016 Mesterrække 1 Gråsten 1 - Evans 3 2 - 6
28-02-2016 Mesterrække 1 Haderslev 2 - Esbjerg 2 6½ - 1½
28-02-2016 Mesterrække 1 Springeren 2 - Varde 1 2½ - 5½
04-02-2016 A-rækken Gruppe 1 Oversø-Frørup 1 - Ribe 3 1 - 3
03-02-2016 A-rækken Gruppe 2 Grindsted 1 - Springeren 3 0 - 4
02-02-2016 B-rækken Gruppe 3 Kolding 2 - Fredericia 6 1½ - 2½
02-02-2016 B-rækken Gruppe 3 Springeren 5 - Korning 1 0 - 4
02-02-2016 A-rækken Gruppe 1 Alssund 2 - Ribe 2 2 - 2
02-02-2016 Mesterrække 2 Esbjerg 3 - Evans 4 4 - 4
01-02-2016 B-rækken Gruppe 2 Springeren 6 - Haderslev 5 1½ - 2½
01-02-2016 B-rækken Gruppe 1 Tønder 2 - Bov 3 0 - 4
01-02-2016 B-rækken Gruppe 2 Fredericia 5 - Haderslev 4 2½ - 1½
01-02-2016 B-rækken Gruppe 1 Vojens 2 - Løgumkloster 1 2 - 2
01-02-2016 A-rækken Gruppe 2 Fredericia 4 - Vamdrup 1 3 - 1
01-02-2016 A-rækken Gruppe 2 Fredericia 3 - Evans 5 2 - 2
01-02-2016 A-rækken Gruppe 1 Bov 2 - Haderslev 3 2½ - 1½
01-02-2016 A-rækken Gruppe 1 Vojens 1 - Gråsten 2 2 - 2
01-02-2016 Mesterrække 2 Nr. Snede 1 - Kolding 1 1½ - 6½
01-02-2016 Mesterrække 2 Stouby 1 - Varde 2 6½ - 1½
31-01-2016 Mesterrække 1 Springeren 2 - Esbjerg 2 6½ - 1½
31-01-2016 Mesterrække 1 Evans 3 - Fredericia 2 4 - 4
31-01-2016 Mesterrække 2 Alssund 1 - Jerne 1 6½ - 1½
31-01-2016 Mesterrække 1 Haderslev 2 - Varde 1 3 - 5
31-01-2016 Mesterrække 1 Gråsten 1 - Tønder 1 2½ - 5½
21-01-2016 A-rækken Gruppe 1 Oversø-Frørup 1 - Vojens 1 ½ - 3½
21-01-2016 A-rækken Gruppe 2 Evans 5 - Fredericia 4 1½ - 2½
19-01-2016 A-rækken Gruppe 2 Springeren 4 - Grindsted 1 2 - 2
19-01-2016 A-rækken Gruppe 1 Ribe 3 - Gråsten 2 3 - 1
19-01-2016 Mesterrække 2 Varde 2 - Nr. Snede 1 3½ - 4½
19-01-2016 Mesterrække 2 Jerne 1 - Esbjerg 3 5½ - 2½
18-01-2016 B-rækken Gruppe 1 Tønder 2 - Vojens 2 (3½ - 4)
18-01-2016 B-rækken Gruppe 2 Haderslev 5 - Fredericia 5 2½ - 1½
18-01-2016 B-rækken Gruppe 2 Haderslev 4 - Springeren 6 2 - 2
18-01-2016 A-rækken Gruppe 2 Vamdrup 1 - Springeren 3 2½ - 1½
18-01-2016 A-rækken Gruppe 1 Haderslev 3 - Ribe 2 1 - 3
18-01-2016 B-rækken Gruppe 3 Fredericia 6 - Korning 1 1 - 3
18-01-2016 B-rækken Gruppe 3 Kolding 2 - Springeren 5 3 - 1