Arbejder ...

loading
image

Divisionsturneringen 2022/2023 Vis turnering

TL IA Hans Milter Pedersen - 51 72 36 10
email: divisionsskak@skak.dk

alternativ email: hmilterp@gmail.com 

image

1. HK Holdturnering 2022-23 Vis turnering

Holdturnering i 1. Hovedkreds.

image

8. HK's holdturnering 2022-23 Vis turnering

Mesterrække: m. 8 spillere pr. hold, A- og B-række m. 6 spillere pr. hold, C-række med 4 spillere pr. hold. NB: i A-, B- og -C-rækkerne intet tidstillæg på 30 min. efter træk 40.

Reglement og resultatkort kan findes på 8. HK's hjemmeside:

image

9. HK Holdturnering 2022/23 Vis turnering

9. HK's 34. hovedkredsholdturnering

image

3.HK.Holdturnering 2022 - 2023 Vis turnering

3 HK. Holdturnering.

Spilleuger: 43 + 46 + 49 + 3 + 6 + 9 + 12

Betænkningstid: se under hver gruppe.

Fællesafslutning i uge 12 

Dispensationer: 

Fåborg skakklub: Hans Peter Winther Hansen har tilladelse til at have telefon tændt på lydløs.

Sydøstfyn skakklub: Jan Nielsen har tilladelse til at høre stille musik når han spiller skak pga. Meniéres(øresygdom) Hans telefon vil ligge på bordet i flytilstand og han vil så have øretelefoner på.

Følgende er fritaget for notering: Adak Grigorian, Erling Rasmussen.

image

2. HK Holdturnering 2022 - 2023 Vis turnering

§ 4 Spilledage
Husk: D) Ændring af spilledato, og/eller spilletidspunkt skal godkendes af TL. Aftaler om ændringer skal foreligge skriftlig.

Nye spillere skal være meldt ind hos Bjarne Haar og samtidig anmeldt til holdturneringslederen for placering på styrkelisten før spilleren må benyttes.


Der skal være folketingsvalg tirsdag den 1 November.
Det kan måske give problemer for nogle klubber, med lokaler eller spillere der er tilforordnede. Det vil blive betragtet som lovlig grund til at få flyttet kampen.

Holdturneringsleder
Henning Jakobsen
Email: h.k.jakobsen@123dk.dk
Telefon 5485 0970 (ikke SMS)

Husk: Der er i år mulighed for fælleshold, hvor 2 eller flere klubber kan have fællesstyrkeliste.

Når man opretter fælleshold/ fællesstyrkeliste gælder det alle klubbernes hold.

image

Sydjysk Holdturnering 2022-2023 Vis turnering

Der spilles i Mesterrækken med 8 mands hold om oprykning til 2. division og i A-rækken med 6 mands hold om oprykning til Mesterrækken samt i B- og C- rækken med 4 mands hold om oprykning til A-rækken.

image

7 HK holdturnering 2022/2023 Vis turnering

7. HK holdturnering

image

6.HK Holdturnering 2022-2023 Vis turnering

Spilleuger: 44,47,50,3,6,9 og 11. Tilmeldingsfrist: 3.Oktober.

image

Den fynske pokalturnering TEST Vis turnering

Den fynske pokalturnering 2022 - 2023

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
07-12-2022 3. Række Lyngby-Virum 2 - Caissa Gladsaxe 2 4 - 4
07-12-2022 A-rækken Solrød 1 - Helsingør 3 3 - 3
07-12-2022 2. Række Fr.berg 3 - Skak for sjov 1 ½ - 7½
07-12-2022 1. Række Seksløberen 1 - Damhus 1 5½ - 2½
06-12-2022 B-række midt Springeren 3 - Kolding 2 ½ - 3½
06-12-2022 A-rækken Ribe - Haderslev 2 4 - 2
06-12-2022 A-rækken Hillerød 5 - Sjælsø 2 3 - 3
06-12-2022 5. Række Amager 4 - Tåstrup 2 4 - 4
06-12-2022 5. Række Skak for sjov 2 - Hvidovre 3 4 - 4
06-12-2022 3. Række Amager 3 - ØBRO 6 4 - 4
06-12-2022 Mesterrækken BMS 3 - ØBRO 3 3½ - 4½
06-12-2022 3. Række Amager 2 - Herlev 2 7½ - ½
06-12-2022 4. Række Damhus 2 - ØBRO 7 3 - 5
06-12-2022 Serie 1 Ejby - Assens 1 5½ - 2½
06-12-2022 Fynsserie Sydøstfyn 2 - Tårnet 1 2 - 6
06-12-2022 A-rækken Vorgod 1 - Skive 3 1½ - 6½
06-12-2022 B-rækken Vorgod 2 - Viborg 3 ½ - 3½
06-12-2022 B- række 2 Køge 4 - Korsør 2 3½ - ½
06-12-2022 C-rækken Holstebro 3 - Herning 3 1 - 3
06-12-2022 B-rækken Lemvig 2 - Morsø 2 1½ - 2½
06-12-2022 Mesterrækken Lemvig 1 - Ringkøbing 5½ - 2½
06-12-2022 A-rækken Aulum - Herning 2 3½ - 4½
05-12-2022 B-række midt Fredericia 4 - Esbjerg 3 1 - 3
05-12-2022 B-række nord Fredericia 5 - Fredericia 6 4 - 0
05-12-2022 A-rækken Nørre Snede 1 - Løgumkloster 4 - 2
05-12-2022 A-rækken Vojens 1 - Varde 2 5½ - ½
05-12-2022 A-rækken Espergærde 1 - Gribskov 1 2 - 4
05-12-2022 Serie 1 Middelfart - Aarslev 3½ - 4½
05-12-2022 A-rækken Maribo 2 - Kalundborg 2 7 - 1
05-12-2022 A-rækken Korsør 1 - Faxe 3 3½ - 4½
05-12-2022 A-rækken Præstø 2 - Sorø 1 2 - 6
05-12-2022 A-rækken Guldborgsund 2 - Skovbo 1 6 - 2
05-12-2022 1. Række Herlev 1 - Amager 1 3 - 5
05-12-2022 Mesterrækken ØBRO 4 - Hvidovre 1 5 - 3
05-12-2022 2. Række Brøndby 1 - K 41 1 5 - 3
05-12-2022 2. Række ØBRO 5 - Fr.berg 2 6 - 2
05-12-2022 Fynsserie Frem 2 - Faaborg 1 6 - 2
05-12-2022 4. Række ØBRO 8 - Valby 4 4½ - 3½
05-12-2022 Serie 1 Odense 1 - Nyborg 2 5½ - 2½
05-12-2022 B- række 2 Nykøbing S 2 - Dianalund 2 3 - 1
05-12-2022 B-række 1 Faxe 4 - Skovbo 2 2 - 2
05-12-2022 B-række 1 Næstved 2 - Møn 1 2 - 2
05-12-2022 B-række 1 Næstved 3 - Guldborgsund 3 3½ - ½
04-12-2022 Skakligaen Aarhus/Skolerne 1 - Skanderborg 1 3 - 5
04-12-2022 Skakligaen Team Xtracon Køge 1 - BMS 1 4½ - 3½
04-12-2022 Skakligaen Brønshøj 1 - ØBRO 1 3½ - 4½
04-12-2022 Skakligaen Nordre - SK 1968 1 2 - 6
04-12-2022 Skakligaen Nordkalotten - Hillerød 1 4½ - 3½
04-12-2022 A-rækken Alssund 1 - Evans 3 4 - 2
04-12-2022 Mesterrækken Tønder 1 - Fredericia 3 4 - 4