Arbejder ...

loading
image

Divisionsturneringen 2022/2023 Vis turnering

TL IA Hans Milter Pedersen - 51 72 36 10
email: divisionsskak@skak.dk

alternativ email: hmilterp@gmail.com 

image

3.HK.Holdturnering 2022 - 2023 Vis turnering

3 HK. Holdturnering.

Spilleuger: 43 + 46 + 49 + 3 + 6 + 9 + 12

Betænkningstid: se under hver gruppe.

Fællesafslutning i uge 12 

Dispensationer: 

Fåborg skakklub: Hans Peter Winther Hansen har tilladelse til at have telefon tændt på lydløs.

Sydøstfyn skakklub: Jan Nielsen har tilladelse til at høre stille musik når han spiller skak pga. Meniéres(øresygdom) Hans telefon vil ligge på bordet i flytilstand og han vil så have øretelefoner på.

Følgende er fritaget for notering: Adak Grigorian, Erling Rasmussen.

image

1. HK Holdturnering 2022-23 Vis turnering

Holdturnering i 1. Hovedkreds.

image

6.HK Holdturnering 2022-2023 Vis turnering

Spilleuger: 44,47,50,3,6,9 og 11. Tilmeldingsfrist: 3.Oktober.

image

8. HK's holdturnering 2022-23 Vis turnering

Mesterrække: m. 8 spillere pr. hold, A- og B-række m. 6 spillere pr. hold, C-række med 4 spillere pr. hold. NB: i A-, B- og -C-rækkerne intet tidstillæg på 30 min. efter træk 40.

Reglement og resultatkort kan findes på 8. HK's hjemmeside:

image

Sydjysk Holdturnering 2022-2023 Vis turnering

Der spilles i Mesterrækken med 8 mands hold om oprykning til 2. division og i A-rækken med 6 mands hold om oprykning til Mesterrækken samt i B- og C- rækken med 4 mands hold om oprykning til A-rækken.

image

9. HK Holdturnering 2022/23 Vis turnering

9. HK's 34. hovedkredsholdturnering

image

2. HK Holdturnering 2022 - 2023 Vis turnering

§ 4 Spilledage
Husk: D) Ændring af spilledato, og/eller spilletidspunkt skal godkendes af TL. Aftaler om ændringer skal foreligge skriftlig.

Nye spillere skal være meldt ind hos Bjarne Haar og samtidig anmeldt til holdturneringslederen for placering på styrkelisten før spilleren må benyttes.


Der skal være folketingsvalg tirsdag den 1 November.
Det kan måske give problemer for nogle klubber, med lokaler eller spillere der er tilforordnede. Det vil blive betragtet som lovlig grund til at få flyttet kampen.

Holdturneringsleder
Henning Jakobsen
Email: h.k.jakobsen@123dk.dk
Telefon 5485 0970 (ikke SMS)

Husk: Der er i år mulighed for fælleshold, hvor 2 eller flere klubber kan have fællesstyrkeliste.

Når man opretter fælleshold/ fællesstyrkeliste gælder det alle klubbernes hold.

image

7 HK holdturnering 2022/2023 Vis turnering

7. HK holdturnering

image

Den fynske pokalturnering TEST Vis turnering

Den fynske pokalturnering 2022 - 2023

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
28-01-2023 2. division gruppe 1 Bornholm - Hillerød 2 5½ - 2½
19-01-2023 B-række nord Evans 5 - Fredericia 5 1½ - 2½
19-01-2023 B-række nord Evans 4 - Fredericia 6 3 - 1
19-01-2023 A-rækken Evans 3 - Nørre Snede 1 2½ - 3½
19-01-2023 Gruppe 4 (4) Silkeborg 4 - Randers 3 1 - 3
19-01-2023 Gruppe 3 (8) Silkeborg 3 - SK 1968 5 4 - 4
19-01-2023 Serie 1 Læseforeningen 5 - Middelfart 1 - 7
19-01-2023 Mesterrækken Hvidovre 1 - Nørrebro 2 6 - 2
19-01-2023 4. Række Valby 4 - Hvidovre 2 3 - 5
19-01-2023 Mesterrækken Valby 1 - ØBRO 4 2½ - 5½
19-01-2023 3. Række Brønshøj 4 - Amager 2 1 - 7
19-01-2023 5. Række Tåstrup 2 - Ishøj 2 3½ - 4½
19-01-2023 1. Række Odysseus 2 - Seksløberen 1 4 - 4
19-01-2023 C-rækken Nordkalotten 3 - Sjælsø 3 1 - 3
19-01-2023 B-rækken Frederikssund 2 - Fredensborg 1 3 - 3
19-01-2023 Serie 3 Læseforeningen 7 - Sydøstfyn 3 2 - 2
19-01-2023 B-rækken Viborg 3 - Kjellerup 2 1½ - 2½
18-01-2023 B-række syd Alssund 2 - Gråsten 2 2½ - 1½
18-01-2023 2. Række K 41 1 - Fr.berg 3 6½ - 1½
18-01-2023 A-rækken Frederiksværk 1 - Hillerød 5 1½ - 4½
18-01-2023 2. Række Fr.berg 2 - Gentofte 1 5 - 3
18-01-2023 Mesterrækken Lyngby-Virum 1 - BMS 3 2 - 6
18-01-2023 B- række 2 Dianalund 2 - Køge 4 1½ - 2½
18-01-2023 C-rækken Solrød 2 - Egedal-Jyllinge 1 1½ - 2½
17-01-2023 3. Række Caissa Gladsaxe 2 - Odysseus 3 2½ - 5½
17-01-2023 Gruppe 4 (4) Skanderborg 4 - Århus/Skolerne 4 2 - 2
17-01-2023 Gruppe 4 (4) Viby 3 - Hørning 1½ - 2½
17-01-2023 Gruppe 2 (8) Skanderborg 3 - Århus/Skolerne 3 6 - 2
17-01-2023 Gruppe 2 (8) Randers 2 - SK 1968 4 3½ - 4½
17-01-2023 Gruppe 1 (8) Randers 1 - Nordre 2 4 - 4
17-01-2023 B-række midt Jerne - Fredericia 4 1½ - 2½
17-01-2023 B-række midt Esbjerg 3 - Springeren 3 3½ - ½
17-01-2023 A-rækken Varde 2 - Løgumkloster 5 - 1
17-01-2023 5. Række Amager 5 - Skak for sjov 2 (3½ - 4½)
17-01-2023 1. Række Amager 1 - Valby 2 3½ - 4½
17-01-2023 A-rækken Helsingør 3 - Espergærde 1 3½ - 2½
17-01-2023 2. Række Skak for sjov 1 - ØBRO 5 2½ - 5½
17-01-2023 A-rækken Skovbo 1 - Korsør 1 5½ - 2½
17-01-2023 1. Række Damhus 1 - Tåstrup 1 4 - 4
17-01-2023 4. Række BMS 4 - ØBRO 8 5½ - 2½
17-01-2023 5. Række Hvidovre 3 - Amager 4 1 - 7
17-01-2023 Mesterrækken Lemvig 1 - Viborg 2 5 - 3
17-01-2023 B-rækken Furesø 2 - Hillerød 6 4½ - 1½
17-01-2023 C-rækken Hillerød 7 - Roskilde 2 2½ - 1½
17-01-2023 B-rækken Helsingør 4 - Allerød 3 4 - 2
17-01-2023 B- række 2 Holbæk 3 - Nykøbing S 2 2½ - 1½
17-01-2023 B-række 1 Skovbo 2 - Næstved 3 1½ - 2½
17-01-2023 C-rækken Holstebro 3 - Kjellerup 3 1½ - 2½
17-01-2023 B-rækken Vorgod 2 - Lemvig 2 2 - 2
17-01-2023 A-rækken Vorgod 1 - Aulum 3½ - 4½