Arbejder ...

loading
juni 6 2021
Af: VernerChristensen

Turneringen afholdes i Køge Skakklubs sædvanlige lokaler på Asgård Skole.

Handicapvenlige lokaler

Spillestedet 10 minutters gang fra Ølby S-togstation

Gratis parkeringsmuligheder

Datoer: 25.-27. juni. 2021

Spillested: Asgård Skole, Norsvej 2, 4600 Køge

Deltagere: Ligaklubber under Dansk Skak Union

Tilmelding: Den enkelte klub kan tilmelde en Brutto trup på 9 spillere( 6 + 3 reserver)  - brug af reserver, se længere nede -  men man skal først melde det spillende hold senest aftenen før kl. 23:00,  ved dobbeltrunde senest 1 time inden rundestart. Klubberne meddeler holdopstillingsordene inden turneringsstart,

Holdopstilling i ELO-ratingorden (holdets samlede ELO ligger til grund for opstilling i turneringstabellen, Højestratede først osv.)

Regler:

  1. Hver klub kan stille med 6 spillere, der er medlem af klubben, senest en måned før 1. runde.

  2. Turneringen afvikles efter computersystemet Win Swiss-Chess System.

  3. Turneringen afvikles med max. 2 runder pr. dag.

  4. Betænkningstid: 90 minutter + tillæg på 30 sekunder pr. træk startende ved træk 1.

  5. Der spilles 7 runder. Der spilles om matchpoint. Korrektion som ved European Club Cup (brætpoint X modstandernes match point)

  6. Turneringen vil være en lukket turnering kun for skakligaklubber.

  7. Mindst 8 klubber(max 10) skal deltage før turneringen afvikles.

  8. Reserver:                                                                                                                                                                                                                     1. Standard er 2 reserver(ingen krav til styrke)                                                                                                                                                      2. Stiller man med 3 reserver skal gennemsnittet på de 3 være mindst 2100.                                                                                                     3. Der spilles i ratingorden.                                                                                                                                                                                       4. Spillere der ved tilmeldingen er placeret som nr. 7,8 eller 9 betragtes som reserver. Det er op til holdet hvem der spiller i den enkelte       runde, blot der spilles i indbyrdes ratingorden.

Program

Fredag 19:00-24:00 1. runde

Lørdag

kl. 10:00 2. runde                                                                             

kl. 14:30 Frokostbuffet                                                                                     

kl. 16:00 3. runde                                                        

Søndag                                                                            

Kl. 10:00 4. runde     

kl. 16;00 5. runde                                                     

Kl. ca. 20:00 ca- Pokal- og præmieovertrækkelse

Overnatning: Hotel Niels Juel: Dobb. vær. 895,- enk- vær 695,-

Der vil være kantine, hvor der kan købes kaffe/te, brød og kage mv.

CORONA: Der vil blive taget forbehold /hensyn til alle nødvendige restriktioner.

Tilmelding af hold skal ske til koegeskakklub@gmail.com / tilmelding af spillere på skak.dk.

Betaling kan ske til 2660 2551410997 kr. 2000,- pr. hold. 

Køge Skakklub lægger kr. 2.000,- oven i præmiepuljen pr. tilmeldte hold. Køge Skakklub betaler rating afgiften.

 

Ved 6 hold vil præmiesummen være 24.000

  1. Præmie 6.000,- 2. pr. 5.000,- 3. pr. 4.000,- 4. pr. 4.000. 5. pr. 3.000 6.-8. pr. 2.000,-

 

Kontakt: Finn Stuhr 25468293

Rækker

Navn
Danish Club Cup 2021 Tabel
Danish Club Cup 2021 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
01-03-2022 5. række Hvidovre 3 - ØBRO 8 0 - 8
01-02-2022 5. række BMS 4 - Hvidovre 3 8 - 0
11-01-2022 5. række Hvidovre 3 - Gentofte 2 0 - 8
07-12-2021 1. række Hvidovre 1 - Seksløberen 1 5 - 3
07-12-2021 3. række Damhus 2 - Lyngby-Virum 2 4½ - 3½
07-12-2021 1. række Amager 1 - K41 1 6½ - 1½
07-12-2021 Mesterrækken BMS 3 - Nørrebro 2 4 - 4
07-12-2021 Mesterrækken BMS 2 - Damhus 1 7½ - ½
07-12-2021 Fynsserie (8 mandshold) Ejby 1 - Nørre Åby Juniorskak 1 3 - 5
07-12-2021 Fynsserie (8 mandshold) SØF 2 - Tårnet 1 3½ - 4½
07-12-2021 A-rækken Gribskov 1 - Hillerød 4 2½ - 5½
07-12-2021 6. række (hold med 4 spillere) Blindes Skakklub 1 - Skak for sjov 2 1 - 3
06-12-2021 Fynsserie (8 mandshold) Frem 3 - Faaborg 1 2½ - 5½
06-12-2021 3. række Tårnby 1 - Amager 2 4½ - 3½
06-12-2021 Serie 1 (8 mands hold) Middelfart 1 - Nyborg 2 3½ - 4½
06-12-2021 Mesterrækken ØBRO 4 - Odysseus 2 6 - 2
06-12-2021 4. række ØBRO 6 - Hvidovre 2 4 - 4
06-12-2021 1. række Herlev 1 - Brøndby 1 7 - 1
06-12-2021 Serie 1 (8 mands hold) Ullerslev 1 - Odense 1 ½ - 7½
06-12-2021 Serie 1 (8 mands hold) Årslev 1 - Assens 1 3½ - 4½
06-12-2021 4. række Ishøj 2 - Amager 4 5½ - 1½
06-12-2021 5. række ØBRO 8 - Hvidovre 3 8 - 0
06-12-2021 Serie 2 (4 mands hold) Assens 2 - Ejby 2 2½ - 1½
05-12-2021 A -Rækken Maribo 2 - Korsør 1 4 - 4
30-11-2021 A-klassen Aalborg 6 - Aalborg 8 2½ - 1½
30-11-2021 A-klassen Aalborg 7 - Aalborg 5 1½ - 2½
30-11-2021 Mesterrækken Aalborg 3 - Nørresundby 2 3½ - 2½
30-11-2021 Mesterrækken Aalborg 4 - Jetsmark 2 2½ - 3½
30-11-2021 B-klassen Aalborg 11 - Skørping 4 2½ - 1½
30-11-2021 B-klassen Aalborg 10 - Aars 3 3 - 1
29-11-2021 A-klassen Skørping 3 - Frederikshavn 1 2 - 2
29-11-2021 Mesterrækken Aars 2 - Skørping 2 3 - 3
28-11-2021 A -Rækken Korsør 1 - Nykøbing F 1 3½ - 4½
26-11-2021 C-rækken NSK 2 - Egedal-Jyllinge 1 ½ - 3½
25-11-2021 2. række Gentofte 1 - Brønshøj 4 5 - 3
25-11-2021 5. række Gentofte 2 - Hvidovre 3 8 - 0
25-11-2021 4. række Valby 3 - Valby 4 4 - 4
25-11-2021 Mesterrækken Nørrebro 2 - BMS 2 1½ - 6½
25-11-2021 A-rækken THY 2 - Skive 4 5 - 3
25-11-2021 B-rækken Frederikssund 2 - Helsingør 3 4½ - 3½
25-11-2021 C-rækken Nordkalotten 3 - Roskilde 2 1½ - 2½
25-11-2021 Gruppe 4 (4) Nordre 3 - Aros 2½ - 1½
25-11-2021 Gruppe 3 (8) Silkeborg 3 - VRS 2 4½ - 3½
25-11-2021 Gruppe 1 (8) Åbyhøj - Silkeborg 2 2½ - 5½
25-11-2021 3. række Odysseus 3 - Damhus 2 7½ - ½
25-11-2021 1. række Valby 2 - Amager 1 5 - 3
25-11-2021 1. række K41 1 - Herlev 1 1½ - 6½
25-11-2021 B-rækken Kjellerup 2 - Holstebro 3 1 - 3
25-11-2021 C-rækken Viborg 4 - Holstebro 4 3 - 1
24-11-2021 4-mands række 3 Alssund 2 - Løgumkloster 1 1 - 3