Arbejder ...

loading
november 14 2021
Af: HansMilter

Turneringskomiteens kommentarer:
TK er her enig med TL, om at kampen skal afvikles på en ny dato, og økonomisk godtgørelse skal tilfalde FREM, for at have kørt forgæves.

2/ Hvorvidt Holbæk 1 skal idømmes en ekstra sanktion og i givet fald, hvilken.
TK er ikke enige i, at dette kan skabe en præcedens for spekulation i at undgå tab af kamp når man mangler spillere til at kunne stille hold. Det er op til TL at anlægge den linje som skal benyttes ved tildeling af sanktioner, dvs. hvornår der skal uddeles advarsel, bøde eller strafpoint. Tildeling af strafpoint, uden at der tidligere er meddelt andre sanktioner, bør efter Skaknævnets opfattelse alene ske, hvis der foreligger særligt kritisable forhold hos den, der tilsidesætter reglerne.

Turneringskomiteens kendelse:
Den manglende kamp mellem FREM 2 og Holbæk, skal afvikles på en anden dato, og Holbæk skal dække FREMs kørselsudgifter. Hvis der indbyrdes mellem de to hold, ikke kan nås til enighed, fastsættes kampen til d. 9. januar i FREM, dog med tildeling af spiller-farver, som om Holbæk var hjemmehold, og det er også Holdbæks ansvar at stille med en kampdommer.
Holbæks advarsel fra TL står ved kraft

Kendelsen kan ankes indenfor 14 dage til skaknævnet

På Divisionsturnerings komiteens vegne

Lars Johansen

Rækker

Navn
Skakligaen Tabel
1. division gruppe 1 Tabel
1. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 1 Tabel
2. division gruppe 2 Tabel
2. division gruppe 3 Tabel
2. division gruppe 4 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
29-11-2022 B-klassen Aalborg 10 - Aars 3 3 - 1
29-11-2022 A-klassen Aalborg 9 - Aalborg 7 2½ - 1½
29-11-2022 A-klassen Aalborg 6 - Aalborg 8 3 - 1
29-11-2022 Mesterrækken Aalborg 3 - Aalborg 4 2½ - 3½
29-11-2022 Mesterrækken Aalborg 5 - Sæby 1 3 - 3
28-11-2022 A-klassen Frederikshavn 1 - Nørresundby 3 1 - 3
28-11-2022 A-klassen Skørping 3 - Brønderslev 1 0 - 4
28-11-2022 Mesterrækken Jetsmark 2 - Aars 2 3½ - 2½
28-11-2022 Mesterrækken Skørping 2 - Aars 1 1½ - 4½
24-11-2022 Gruppe 3 (8) Silkeborg 3 - Viby 2 5 - 3
24-11-2022 Gruppe 1 (8) Åbyhøj - Randers 1 3 - 5
24-11-2022 Gruppe 1 (8) Silkeborg 2 - Nordre 2 4 - 4
24-11-2022 A-rækken Hillerød 5 - Gribskov 1 2½ - 3½
22-11-2022 Gruppe 4 (4) Århus/Skolerne 4 - Hadsten 3 - 1
22-11-2022 Gruppe 4 (4) Randers 3 - Viby 3 1 - 3
22-11-2022 Gruppe 4 (4) Skanderborg 4 - Hørning 1 - 3
22-11-2022 Gruppe 2 (8) Randers 2 - Skanderborg 3 5 - 3
21-11-2022 Gruppe 2 (8) SK 1968 4 - Århus/Skolerne 3 4½ - 3½
21-11-2022 Gruppe 4 (4) VRS 3 - Silkeborg 4 4 - 0
21-11-2022 Gruppe 3 (8) SK 1968 6 - Syddjurs 2 3 - 5
21-11-2022 Gruppe 3 (8) SK 1968 5 - VRS 2 3½ - 4½
21-11-2022 Gruppe 1 (8) Syddjurs 1 - VRS 1 4½ - 3½
20-11-2022 Skakligaen Team Xtracon Køge 1 - Brønshøj 1 6½ - 1½
20-11-2022 Skakligaen SK 1968 1 - Skanderborg 1 2½ - 5½
20-11-2022 Skakligaen Aarhus/Skolerne 1 - Nordre 6 - 2
20-11-2022 Skakligaen Nordkalotten - BMS 1 4½ - 3½
20-11-2022 Skakligaen Hillerød 1 - ØBRO 1 6½ - 1½
20-11-2022 A-rækken Sorø 1 - Maribo 2 2½ - 5½
20-11-2022 A-rækken Ribe - Nørre Snede 1 3 - 3
18-11-2022 Serie 2 Læseforeningen 6 - Midtfyn 5 - 1
17-11-2022 A-rækken Evans 3 - Haderslev 2 (3 - 2½)
17-11-2022 B-række nord Evans 5 - Evans 4 3½ - ½
17-11-2022 Serie 3 Nr. Åby Junior 2 - Odense 2 2 - 2
17-11-2022 Fynsserie Læseforeningen 4 - Faaborg 1 3 - 5
17-11-2022 B-rækken Allerød 3 - Fredensborg 1 2½ - 3½
17-11-2022 1. Række Odysseus 2 - Herlev 1 6 - 2
17-11-2022 3. Række Brønshøj 4 - Caissa Gladsaxe 2 6½ - 1½
17-11-2022 4. Række Valby 4 - BMS 4 3 - 5
17-11-2022 Mesterrækken Hvidovre 1 - Valby 1 5 - 3
17-11-2022 1. Række Valby 2 - Seksløberen 1 0 - 8
17-11-2022 A-klassen Nørresundby 3 - Aalborg 9 3 - 1
17-11-2022 C-rækken Viborg 4 - Holstebro 3 3 - 1
17-11-2022 B-rækken Viborg 3 - Lemvig 2 2½ - 1½
17-11-2022 Mesterrækken Mors-Thy - THY 1 4½ - 3½
16-11-2022 A-klassen Brønderslev 1 - Frederikshavn 1 2 - 2
16-11-2022 Mesterrækken Sæby 1 - Skørping 2 3 - 3
16-11-2022 2. Række Fr.berg 2 - Skak for sjov 1 2½ - 5½
16-11-2022 Mesterrækken Lyngby-Virum 1 - ØBRO 4 4 - 4
16-11-2022 A-rækken Kalundborg 2 - Korsør 1 4½ - 3½
15-11-2022 5. Række Skak for sjov 2 - Amager 4 3½ - 4½