Arbejder ...

loading
marts 20 2022
Af: Sune Hansen

Spilledatoerne for sæsonen 2022-2023 er uge 44,47,50,3,6,9 og 11.

marts 20 2022
Af: Sune Hansen

Turneringen er nu færdigspillet med følgende resultater:

Oprykning

Viby 1 rykker op i 2 division.

Præmietagere

Gruppe 1: 1.Viby 1. 2. Silkeborg 2

Gruppe 2: 1.SK 1968 4

Gruppe 3: 1.SK 1968 5 2. Syddjurs 2

Gruppe 4. 1. Aros. Bedst under 1400: Hørning

Gruppe 5: 1.VRS 3

Spillere med 100% score

Gruppe 1: David Glasscock, Silkeborg 5/5

Gruppe 2: Marcus Holm, SK 1968 6/6

Gruppe 5: Nicolai Clausen, Århus/Skolerne 6/6

 

 

januar 7 2022
Af: Sune Hansen

Da de nuværende coronarestriktioner udløber inden uge 3 og dermed næste runde fortsætter turneringen som planlagt.

Der kan være klubber, der spiller i lokaler, hvor andre restriktioner er gældende. Man bedes venligst give modstanderholdet besked, hvis dette er tilfældet.

Opdatering: DSUs formand Poul Jacobsen har bragt følgende: https://nyheder.skak.dk/2022/01/17/divisionsturneringen-genoptages-29-30-januar/ . De omtalte restriktioner og forsigtighedsprincipper gælder naturligvis også i 6.HK.

Opdatering 2: Der er ikke længere restriktioner, men anbefalinger, som beskrevet på https://coronasmitte.dk/raad-og-regler.

december 17 2021
Af: Sune Hansen

Kampen i gruppe 1 mellem Silkeborg 2 og VRS 1 er udsat. Den forventes afviklet i uge 6 eller 9.

november 26 2021
Af: Sune Hansen

Efter forslag fra Silkeborg og godkendelse fra øvrige klubber er sidste runde i gruppe 1 flyttet til Mandag den 14 Marts 2022 klokken 19.00.

oktober 20 2021
Af: Sune Hansen

Programmet for året holdturnering er klar. Det kan hentes på informationssiden. Styrkelister bedes indtastet i systemet senest 25. Oktober

 

juli 15 2021
Af: Sune Hansen

Bemærk venligst at der i år spilles efter nyt reglement vedtaget på hovedkredsens generalforsamling 2021.

Den korte version af ændringerne er: 1) Der spilles i grupper inddelt efter holdenes gennemsnitsrating, 2) Der kan ikke længere indsættes reserver efter 30 minutters spilletid og 3) Oprykning er kun fra øverste gruppe til divisionsturneringen..

Reglementet kan findes på informationssiden.

 

juli 15 2021
Af: Sune Hansen

Uge 39: Tilmeldingsfristen er 3. Oktober.

Uge 43: Frist for indtastning af styrkelister er Mandag den 25. Oktober.

Uge 44: 1.runde

Uge 47: 2.runde

Uge 50: 3. runde

Uge 3: 4. runde

Uge 6: 5.runde

Uge 9: 6.runde

Uge 11: 7.runde

 

Alle nyheder

Yderligere info

Info
Information
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Gruppe 1 (8) Tabel
Gruppe 2 (8) Tabel
Gruppe 3 (8) Tabel
Gruppe 4 (4) Tabel
Gruppe 5 (4) Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
15-03-2022 Gruppe 4 (4) Viby 3 - Hadsten ½ - 3½
15-03-2022 Gruppe 4 (4) Nordre 3 - Hørning 2½ - 1½
15-03-2022 Gruppe 4 (4) Aros - Syddjurs 3 3½ - ½
14-03-2022 Gruppe 2 (8) Århus/Skolerne 3 - Viby 2 5½ - 2½
14-03-2022 Gruppe 2 (8) SK 1968 4 - Randers 2 6 - 2
14-03-2022 Gruppe 1 (8) Skanderborg 3 - Åbyhøj 4½ - 3½
14-03-2022 Gruppe 1 (8) Silkeborg 2 - Syddjurs 1 3½ - 4½
14-03-2022 Gruppe 1 (8) Viby 1 - VRS 1 5 - 3
01-03-2022 Gruppe 3 (8) SK 1968 6 - Silkeborg 3 3½ - 4½
01-03-2022 Gruppe 3 (8) Skanderborg 4 - Syddjurs 2 2½ - 5½
01-03-2022 Gruppe 3 (8) SK 1968 5 - VRS 2 (6½ - 1½)
01-03-2022 Gruppe 1 (8) Skanderborg 3 - Silkeborg 2 3 - 5
28-02-2022 Gruppe 5 (4) VRS 3 - Skanderborg 5 3 - 1
28-02-2022 Gruppe 5 (4) Århus/Skolerne 4 - Silkeborg 4 3½ - ½
10-02-2022 Gruppe 5 (4) Silkeborg 4 - VRS 3 1½ - 1½
10-02-2022 Gruppe 1 (8) Silkeborg 2 - VRS 1 4½ - 3½
08-02-2022 Gruppe 5 (4) Skanderborg 5 - Århus/Skolerne 4 (0 - 4)
08-02-2022 Gruppe 2 (8) Viby 2 - Randers 2 5 - 3
08-02-2022 Gruppe 2 (8) Århus/Skolerne 3 - SK 1968 4 3 - 5
07-02-2022 Gruppe 4 (4) Hadsten - Aros ½ - 3½
07-02-2022 Gruppe 4 (4) Syddjurs 3 - Nordre 3 1 - 3
07-02-2022 Gruppe 4 (4) Hørning - Viby 3 3 - 1
20-01-2022 Gruppe 5 (4) Silkeborg 4 - Skanderborg 5 (2½ - 1½)
20-01-2022 Gruppe 3 (8) Silkeborg 3 - SK 1968 5 3 - 5
20-01-2022 Gruppe 1 (8) Åbyhøj - Viby 1 2½ - 5½
18-01-2022 Gruppe 5 (4) Århus/Skolerne 4 - VRS 3 2 - 2
18-01-2022 Gruppe 3 (8) Skanderborg 4 - SK 1968 6 2½ - 5½
18-01-2022 Gruppe 2 (8) Randers 2 - Århus/Skolerne 3 3½ - 4½
18-01-2022 Gruppe 4 (4) Viby 3 - Nordre 3 2 - 2
17-01-2022 Gruppe 3 (8) Syddjurs 2 - VRS 2 4 - 4
17-01-2022 Gruppe 2 (8) SK 1968 4 - Viby 2 6½ - 1½
17-01-2022 Gruppe 1 (8) VRS 1 - Syddjurs 1 3½ - 4½
17-01-2022 Gruppe 4 (4) Syddjurs 3 - Hadsten 4 - 0
17-01-2022 Gruppe 4 (4) Hørning - Aros ½ - 3½
16-12-2021 Gruppe 5 (4) Silkeborg 4 - Århus/Skolerne 4 1 - 3
16-12-2021 Gruppe 3 (8) Silkeborg 3 - Skanderborg 4 5 - 3
14-12-2021 Gruppe 1 (8) Viby 1 - Skanderborg 3 4 - 4
14-12-2021 Gruppe 5 (4) Skanderborg 5 - VRS 3 1 - 3
14-12-2021 Gruppe 2 (8) Viby 2 - Århus/Skolerne 3 5 - 3
14-12-2021 Gruppe 2 (8) Randers 2 - SK 1968 4 2½ - 5½
13-12-2021 Gruppe 1 (8) Syddjurs 1 - Åbyhøj 4½ - 3½
13-12-2021 Gruppe 3 (8) VRS 2 - SK 1968 6 3½ - 4½
13-12-2021 Gruppe 3 (8) Syddjurs 2 - SK 1968 5 5 - 3
25-11-2021 Gruppe 4 (4) Nordre 3 - Aros 2½ - 1½
25-11-2021 Gruppe 3 (8) Silkeborg 3 - VRS 2 4½ - 3½
25-11-2021 Gruppe 1 (8) Åbyhøj - Silkeborg 2 2½ - 5½
23-11-2021 Gruppe 5 (4) Århus/Skolerne 4 - Skanderborg 5 2 - 2
23-11-2021 Gruppe 2 (8) Randers 2 - Viby 2 4½ - 3½
23-11-2021 Gruppe 1 (8) Skanderborg 3 - VRS 1 3 - 5
22-11-2021 Gruppe 5 (4) VRS 3 - Silkeborg 4 3 - 1