Arbejder ...

loading

Instruks for kampledere i KSUs klubholdturnering

1: Til at lede kampen skal der udpeges en kampleder, som bør være i besiddelse af Unionens turneringslederlicens eller kamplederlicens.

Denne har pligt til:

a. at sørge for, at reglementet er til stede i spillelokalet ved hver kamps afvikling.

b. at påse, at nærværende spilleregler overholdes.

c. at overvåge kampens gang og at fastslå tidsoverskridelse.

d. at iværksætte de afgørelser, som kamplederen træffer i stridsspørgsmål , som kan fremkomme i løbet af kampen.

e. at pålægge spillerne straffe for forseelser eller brud på nærværende spilleregler.

 

2. Før kampene begynder skal kamplederen undersøge:

a. om brikkerne er stillet rigtigt op.

b. om urene er korrekt indstillet. Hvis der bruges mekaniske ure, om de er trukket op og stillet på kl. 4.00

c. om spillerne er anbragt således, at de ikke generer hinanden.

3. Kamplederen skal indskærpe spillerne, at der er noteringspligt indtil en spiller har mindre end 5 minutter tilbage af sin betænkningstid.

4: Han skal starte alle urene ved den fastsatte spilletids begyndelse, uanset om alle spillere er mødt.

5: Kamplederen skal sørge for, at der er ro i spillelokalet.

6: Kamplederen kan anmode en eller flere af de tilstedeværende om assistance. I så fald har denne/disse samme beføjelser og pligter som kamplederen.

7: Kamplederen skal udfylde et resultatkort, som skal underskrives af begge holdledere og ham selv. Senest dagen efter kampens afvikling indtastes oplysningerne herfra til DSUs hjemmeside.

8: Kamplederen skal pr. e-mail eller i holdturneringssystemet til turneringslederen indberette, hvis der under kampen er forekommet uregelmæssigheder eller protester.

 

Holdlederens rettigheder og pligter

1. Holdlederen skal inden kampens start udfylde resultatkortet med sit holds opstilling.

2. Holdlederen må bekendtgøre tidsoverskridelse.

3. Holdlederen må én gang påminde en holdkammerat om ophør af noteringspligt, såfremt det foregår i holdkammeratens tid.

4. Holdlederen må gøre en holdkammerat opmærksom på, at han har glemt at trykke på sit ur efter at have udført et træk.

5. Holdlederen må på en holdkammerats forespørgsel give vedkommende lov til at modtage eller afslå et remistilbud.

6. Holdlederen skal efter kampens afslutning underskrive resultatkortet.

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
1. række Tabel
2. række Tabel
3. række Tabel
4. række Tabel
5. række Tabel
6. række (hold med 4 spillere) Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
26-03-2022 3. række Herlev 2 - Lyngby-Virum 2 (5 - 3)
26-03-2022 4. række ØBRO 7 - Amager 3 2½ - 5½
26-03-2022 4. række Valby 3 - ØBRO 6 ½ - 7½
26-03-2022 3. række Caissa Gladsaxe 2 - Amager 2 ½ - 7½
26-03-2022 3. række Odysseus 3 - Tårnby 1 4 - 4
26-03-2022 3. række Skak for sjov 1 - Damhus 2 7 - 1
26-03-2022 2. række Ishøj 1 - ØBRO 5 5½ - 2½
26-03-2022 2. række Fr.berg 3 - Nørrebro 3 5 - 3
26-03-2022 2. række Gentofte 1 - Fr.berg 2 2½ - 5½
26-03-2022 2. række Tåstrup 1 - Brønshøj 4 5 - 3
26-03-2022 1. række K41 1 - Brøndby 1 5½ - 2½
26-03-2022 1. række Valby 2 - Seksløberen 1 2 - 6
26-03-2022 1. række Lyngby-Virum 1 - Herlev 1 4 - 4
26-03-2022 Mesterrækken Damhus 1 - ØBRO 3 3½ - 4½
26-03-2022 Mesterrækken Nørrebro 2 - Odysseus 2 4½ - 3½
26-03-2022 Mesterrækken BMS 3 - Valby 1 3½ - 4½
26-03-2022 4. række Valby 4 - Ishøj 2 6 - 2
26-03-2022 Mesterrækken ØBRO 4 - BMS 2 2 - 6
26-03-2022 1. række Amager 1 - Hvidovre 1 4 - 4
26-03-2022 4. række Amager 4 - Hvidovre 2 3 - 5
24-03-2022 1. række K41 1 - Lyngby-Virum 1 2½ - 5½
22-03-2022 4. række Hvidovre 2 - Ishøj 2 5½ - 2½
22-03-2022 5. række ØBRO 8 - BMS 4 4 - 4
17-03-2022 1. række Valby 2 - Hvidovre 1 2 - 6
17-03-2022 Mesterrækken Odysseus 2 - Valby 1 3 - 5
16-03-2022 3. række Lyngby-Virum 2 - Tårnby 1 3½ - 4½
16-03-2022 1. række Seksløberen 1 - Herlev 1 7 - 1
16-03-2022 2. række ØBRO 5 - Tåstrup 1 2½ - 5½
15-03-2022 3. række Caissa Gladsaxe 2 - Odysseus 3 5½ - 2½
14-03-2022 2. række Ishøj 1 - Brønshøj 4 5 - 3
14-03-2022 3. række Herlev 2 - Damhus 2 6½ - 1½
14-03-2022 1. række Brøndby 1 - Amager 1 1½ - 6½
10-03-2022 4. række Valby 4 - ØBRO 7 2½ - 5½
10-03-2022 2. række Ishøj 1 - Gentofte 1 5 - 3
10-03-2022 Mesterrækken Nørrebro 2 - ØBRO 4 4½ - 3½
10-03-2022 Mesterrækken ØBRO 3 - BMS 2 1½ - 6½
09-03-2022 2. række Fr.berg 3 - Brønshøj 4 6 - 2
09-03-2022 6. række (hold med 4 spillere) Fr.berg 4 - Skak for sjov 2 3 - 1
08-03-2022 4. række Amager 4 - Valby 3 2½ - 5½
08-03-2022 4. række Amager 3 - ØBRO 6 1½ - 6½
08-03-2022 3. række Amager 2 - Skak for sjov 1 3½ - 4½
08-03-2022 Mesterrækken Damhus 1 - BMS 3 3 - 5
08-03-2022 6. række (hold med 4 spillere) Nørrebro 4 - Blindes Skakklub 1 1½ - 2½
07-03-2022 2. række Nørrebro 3 - Fr.berg 2 3 - 5
03-03-2022 4. række Valby 4 - Amager 4 (4 - 4)
03-03-2022 Mesterrækken Odysseus 2 - BMS 3 4½ - 3½
03-03-2022 1. række K41 1 - Hvidovre 1 1 - 7
03-03-2022 Mesterrækken Valby 1 - BMS 2 2 - 6
02-03-2022 3. række Lyngby-Virum 2 - Odysseus 3 3½ - 4½
02-03-2022 2. række Fr.berg 2 - Tåstrup 1 1½ - 6½