Arbejder ...

loading
januar 11 2023
Af: HKJakobsen

Godt nytår.

Så skal holdturneringen i gang igen.

Jeg har dog konstateret at 5 klubber har fået nye medlemmer, som ikke er indsat på styrkelisten.
Disse spillere kan ikke bruges i holdkampene, før jeg har fået oplyst hvad nummer de skal stå styrkelisten.

Det drejer sig om klubberne:
Dianalund 3
Holbæk 3
Køge 1
Næstved 6
Sorø 1

Det klares nemmest ved at sende mig en mail med ønskerne.

december 9 2022
Af: HKJakobsen

I mesterrækken klarede Faxe 2 sig lidt bedre end  forventet over Slagelse 1.Guldborgsund 1 vandt som forventet, men dog større end forventet over Dianalund !. Nykøbing S tabte overraskende og stort til Maribo 1. Guldborgsund ligger overraskende nr. 2 i mesterrækken og Nykøbing S ligger mod forventning i nederste halvdel.

I A-rækken vandt Guldborgsund 2 overraskende og endog stort over Skovbo 1. Det betyder også at Guldborgsund mod forventning blander sig i toppen af A-rækken.

I B-række 1 vandt Næstved 3 stort over Guldborgsung 3. Her er det også overraskende at Næstved 3 fører rækken foran Møn og Næstved 2.

I B-række 2  var der ingen større overraskelser. Kalundborg - Holbæk spilles først den 8/2-23.
Stillingen i toppen er nogenlunde som forventet og resten af stillingen er præget af den manglende kamp.

december 7 2022
Af: HKJakobsen

I kampen mellem Næstved 3 og Guldborgsund 3 i B-række 1 mødte Guldborgsund kun med 3 mand.

Dette er en overtrædelse ifølge nedenstående paragraf.

§ 9 Straffebestemmelser
F) For hver udebleven eller manglende spiller på et hold, idømmer turneringslederen holdet ½ strafpoint med mindre, der er en gyldig grund til udeblivelsen. Dette gælder dog ikke hvis en spiller indsættes efter 1/2 time.

Da udeblivelsen skyldes et sent afbud og dermed kan skyldes sygdom afsiges følgende kendelse.

Kendelse:
Guldborgsund 3 tildeles hermed en advarsel for overtrædelse af 
§ 9 F. Ved gentagelse vil klubben blive  idømt ½ strafpoint.
Denne kendelse kan ankes til turneringskomiteen inden 10 dage (17/12 klokken 23:59). Anken foretages bedste ved at sende den til HTL der så sender den videre sammen med relevante bilag.

HOldturneringsleder
Henning Jakobsen

november 18 2022
Af: HKJakobsen

Så blev også 2 runde afviklet uden nogen problemer.
I mesterrækken vandt Køge 3 overraskende over Faxe 2.
Maribo 1 vandt forventet men stort over Guldborgsund 1.
De 2 øvrige kampe endte nogenlunde som forventet.
Køge 3 og Holbæk 2 er kommet rigtig godt fra start.
I A-rækken vandt Kalundborg 1 overraskende og stort over Korsør 1..
Præstø 2 fik mod forventning remis i Skovbo mod Skovbo 1.
Sorø 1 og Maribo 2 spiller først søndag den 20/11.
B- rækkerne har ikke spillet i denne runde .

november 3 2022
Af: HKJakobsen

Så er 1 runde afviklet på nær en kamp, der blev udsat grundet folketingsvalget.
I Mesterrækken vandt det nye holdfællesskab Guldborgsund 1 overraskende over Slagelse 1 med hele 5-3.
Nykøbing S vandt ikke helt så stort over Holbæk 2, som forventet. Maribo 1 vandt uventet stort over Faxe 2 med hele 7-1. Dianalund 1 tabtet uventet til Køge 3.
I B-række 1 er en kamp udsat grundet folketingsvalg på spillestedet. I denne række skete det særlige og overraskende, at Næstved 3 vandt over Næstved 2. 
I B-række 2 vandt Kalundborg overraskende og stort over Dianalund 2. Holbæk 3 vandt større end forventet over Korsør 2.

Runden ser ud til at være afviklet i god ro og orden. Jeg vil lige minde om at flytning af kampe skal altid meddeles HTL. Klubberne skal også huske at når de melder nye medlemmer ind, skal HTL orienteres om hvor spilleren skal placeres på styrkelisten.og spilleren må ikke benyttes før dette er på plads.

juli 26 2022
Af: HKJakobsen

D) Ændring af spilledato, og/eller spilletidspunkt skal godkendes af TL. Aftaler om ændringer skal
foreligge skriftlig.

DSU har nu besluttet at fælleshold kan spille i divisionen.
Holdturneringsleder
Henning Jakobsen
Email: h.k.jakobsen@123dk.dk
Telefon 5485 0970

Husk: Der er i år mulighed for fælleshold, hvor 2 eller flere klubber kan have fællesstyrkeliste.

Når man opretter fælleshold/ fællesstyrkeliste gælder det alle klubbernes hold.

Spilledatoer og uger for sæsonen 22/23

Mesterrækken     Øvrige rækker
Dato                    Uge nummer
30/10-22              44
13/11-22              46
4/12-22                49
15/1-23                  3
29/1-23                  5
26/2-23                  9
12/3-23                11

Alle nyheder
Deltagere
Alle resultater

Rækker

Navn
Mesterrækken Tabel
A-rækken Tabel
B-række 1 Tabel
B- række 2 Tabel
C- række 1 Tabel

Seneste resultater

Dato Række Hold Res
18-01-2023 B- række 2 Dianalund 2 - Køge 4 1½ - 2½
17-01-2023 A-rækken Skovbo 1 - Korsør 1 5½ - 2½
17-01-2023 B- række 2 Holbæk 3 - Nykøbing S 2 2½ - 1½
17-01-2023 B-række 1 Skovbo 2 - Næstved 3 1½ - 2½
16-01-2023 A-rækken Sorø 1 - Kalundborg 2 7 - 1
16-01-2023 A-rækken Faxe 3 - Maribo 2 4 - 4
16-01-2023 A-rækken Præstø 2 - Guldborgsund 2 3½ - 4½
16-01-2023 B-række 1 Møn 1 - Faxe 4 2½ - 1½
16-01-2023 B- række 2 Korsør 2 - Kalundborg 3 2 - 2
16-01-2023 B-række 1 Guldborgsund 3 - Næstved 2 1½ - 2½
15-01-2023 Mesterrækken Faxe 2 - Holbæk 2 3½ - 4½
15-01-2023 Mesterrækken Slagelse 1 - Maribo 1 4½ - 3½
15-01-2023 Mesterrækken Dianalund 1 - Nykøbing S 1 1½ - 6½
15-01-2023 Mesterrækken Køge 3 - Guldborgsund 1 ½ - 7½
06-12-2022 B- række 2 Køge 4 - Korsør 2 3½ - ½
05-12-2022 A-rækken Maribo 2 - Kalundborg 2 7 - 1
05-12-2022 A-rækken Korsør 1 - Faxe 3 3½ - 4½
05-12-2022 A-rækken Præstø 2 - Sorø 1 2 - 6
05-12-2022 A-rækken Guldborgsund 2 - Skovbo 1 6 - 2
05-12-2022 B-række 1 Næstved 3 - Guldborgsund 3 3½ - ½
05-12-2022 B- række 2 Nykøbing S 2 - Dianalund 2 3 - 1
05-12-2022 B-række 1 Faxe 4 - Skovbo 2 2 - 2
05-12-2022 B-række 1 Næstved 2 - Møn 1 2 - 2
04-12-2022 Mesterrækken Nykøbing S 1 - Maribo 1 2½ - 5½
04-12-2022 Mesterrækken Guldborgsund 1 - Dianalund 1 7 - 1
04-12-2022 Mesterrækken Faxe 2 - Slagelse 1 3 - 5
04-12-2022 Mesterrækken Holbæk 2 - Køge 3 3½ - 4½
20-11-2022 A-rækken Sorø 1 - Maribo 2 2½ - 5½
16-11-2022 A-rækken Kalundborg 2 - Korsør 1 4½ - 3½
15-11-2022 A-rækken Skovbo 1 - Præstø 2 4 - 4
14-11-2022 A-rækken Faxe 3 - Guldborgsund 2 5 - 3
13-11-2022 Mesterrækken Køge 3 - Faxe 2 4½ - 3½
13-11-2022 Mesterrækken Slagelse 1 - Nykøbing S 1 5 - 3
13-11-2022 Mesterrækken Maribo 1 - Guldborgsund 1 6 - 2
13-11-2022 Mesterrækken Dianalund 1 - Holbæk 2 2 - 6
08-11-2022 B-række 1 Skovbo 2 - Møn 1 0 - 4
02-11-2022 B- række 2 Dianalund 2 - Kalundborg 3 ½ - 3½
02-11-2022 A-rækken Maribo 2 - Guldborgsund 2 3 - 5
02-11-2022 A-rækken Kalundborg 2 - Præstø 2 3 - 5
01-11-2022 B- række 2 Holbæk 3 - Korsør 2 4 - 0
31-10-2022 B- række 2 Nykøbing S 2 - Køge 4 3 - 1
31-10-2022 B-række 1 Guldborgsund 3 - Faxe 4 3 - 1
31-10-2022 B-række 1 Næstved 3 - Næstved 2 2½ - 1½
31-10-2022 A-rækken Korsør 1 - Sorø 1 1½ - 6½
31-10-2022 A-rækken Faxe 3 - Skovbo 1 4 - 4
30-10-2022 Mesterrækken Nykøbing S 1 - Holbæk 2 5 - 3
30-10-2022 Mesterrækken Maribo 1 - Faxe 2 7 - 1
30-10-2022 Mesterrækken Dianalund 1 - Køge 3 3½ - 4½
30-10-2022 Mesterrækken Guldborgsund 1 - Slagelse 1 5 - 3